Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Kuzey Kore lideri ile ne zaman görüşecek? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arınma konusunu görüşmeye hazır olduğu konusunda çıkan haberlerin ardından, ABD Başkanı Donald Trump, gelecek ay ya da Haziran ayı başında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşeceğini açıkladı.

Kabine toplantısından önce Beyaz Saray’da yaptığı açıklamalarda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine dair umudunu dile getiren Trump, “Zirve Mayıs ayı içerisinde veya Haziran ayı başında yapılacak. Her iki tarafta orada birbirine büyük saygı göstereceğini düşünüyorum. Nükleer silahsızlanma konusunda bir anlaşmaya varmayı ve orada çok farklı bir ilişki olacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Trump, Mart ayında Kuzey Kore lideriyle buluşma davetini kabul ettiğini açıklayarak uluslararası toplumu şaşırtmıştı.

Kim Jong-un, nükleer silah programını görüşmeye hazır

ABD medyasında çıkan haberlere göre, Kuzey Koreli yetkililer Washington’daki mevkidaşları ile temasa geçerek Kim Jong-un’un ABD Başkan Trump ile nükleer silah programını görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

Güney Koreli bir temsilci tarafından Trump ve Kim Jong-un’un bir araya gelmesi yönünde ABD’ye zirve teklifinin bildirilmesinden sonra, Pyongyang, bu son çıkan haberler ile Washington’u iki liderin görüşeceği zirveye ilk kez doğrudan davet etmiş oldu.

Wall Street Journal ve The Washington Post gazetelerine bilgi veren ABD’li üst düzey bir yetkili, Kuzey Kore tarafından Kim Jong-un’un nükleer silahlardan arınma konusunu görüşmeye hazır olduğunun kendilerine iletildiği bilgisini verdi.

Tüm bu olumlu göstergelere rağmen, AFP’de yer alan bir habere göre birçok kişi, genellikle bu tür zirvelerde olması gereken aylar süren hazırlıkların yapılmadığı bu zirvenin başarısından hala şüphe duyuyor.

İstihbarat yetkilileri görüşüyor

CNN’de, ismi açıklanmayan Beyaz Saray kaynağına dayandırılarak verilen bir haberde, bu doğrudan gizli görüşmelerin, Kuzey Kore ve ABD istihbarat yetkilileri arasında gerçekleştiği bilgisi yer aldı. Haberde, zirvenin tarihi ve yeri ile ilgili herhangi bir bilginin henüz sızdırılmadığı, fakat zirvenin Moğolistan ya da İsveç gibi üçüncü bir ülkede yapılmasının düşünüldüğü belirtildi.

Washington taviz verecek mi?

Washington, sürekli olarak Kuzey Kore’nin nükleer bir silaha sahip olmasını kabul etmeyeceğini vurgularken, Kuzey Kore de, Güneyde bulunan ABD birliklerinin çekilmesini ve Washington ile Seul arasındaki askeri ittifakın sona ermesini istiyor. Bunlar, ABD Başkanı tarafından onaylanması mümkün olmayan tavizler.

Güney Kore gelişmelerden memnun

Güney Kore ise, Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanmayı tartışma teklifini memnuniyetle karşıladı.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nam Sang-Kyu, “Bu zirve ABD ve Kuzey Kore arasında olacak. Biz doğrudan bir taraf değiliz. Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanmayı tartışmaya hazır olduğu bilgisi doğruysa, biz bunu olumlu ve memnuniyetle karşılarız” açıklamasında bulundu.

Kuzey ve Güney Kore, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in bir araya geleceği ve 27 Nisan’da düzenlenecek olan Kore zirvesine hazırlık olarak geçtiğimiz ay bir çalışma toplantısı düzenledi.

Toplantının ayrıntıları açıklanmadı. Ancak Güney Kore Birlik Bakanlığı Sözcüsü, yetkililerin bu hafta iki ülke arasında daha fazla toplantı yapılması yönünde karar verdiklerini bildirdi.