Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Kuzey Kore lideri ile yeniden görüşmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı sırasında ölen Amerikan askerlerine ait kalıntıların ülkesine gönderilmesindeki katkılarından dolayı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a teşekkür ederek, onunla yeniden görüşmeyi heyecanla beklediğini belirtti.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sözünü tuttuğun ve orada hayatını kaybeden sevdiklerimizin kalıntılarını göndermek için süreci başlattığın için teşekkür ederim. Böyle güzel bir harekette bulunmasından dolayı hiç şaşırmadım. Ayrıca güzel mektubun için teşekkür ederim, seninle görüşmeyi iple çekiyorum” ifadelerine yer verdi.

Babası Kore’de savaşan Başkan Yardımcısı Mike Pence de, “Başkan Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim’in askerlerimizin kalıntılarını teslim etme konusunda sözünü yerine getirmesinden dolayı minnettar olduğunu biliyorum. Bugün, Kore Yarımadası’nda barışa ulaşmak için yürüttüğümüz çabalardaki somut ilerlemeyi görüyoruz” demişti.

Kuzey Kore lideri Kim, Haziran ayında Trump ile bir araya geldiği Singapur’daki tarihi zirvede ABD askerlerinin kalıntılarını geri vereceğine ve Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arınması için çalışacağına söz vermişti.

Kore Savaşı’na katılan 7 bin 700’den fazla ABD askeri kayıp sayılıyor. Bunların yaklaşık 5 bin 300’ünün Kuzey Kore’de kaybolduğu belirtiliyor.