Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Kuzey Kore liderinin ülkesi için farklı bir gelecek tasarladığını düşünüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ülkesi için farklı bir gelecek tasarladığını düşündüğünü söyledi.

Montana eyaletine gerçekleştirdiği ziyaret öncesi uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, “Kim Jong-un’un, Kuzey Koreliler için farklı bir gelecek tasarladığını düşünüyorum. Umarım bu düşüncesi gerçekleşir” şeklinde konuştu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kim Jong-un’un Donald Trump’la 12 Haziran’da Singapur’da gerçekleştirdiği zirvede nükleer silahtan vazgeçmesinin ardından, Kuzey Kore’deki nükleer silah programına dair görüşmeler yapmak üzere bu ülkenin başkenti Pyongyang’a gitti.

Güney Kore Resmi Haber Ajansı’nın (Yonhab) verdiği bilgiye göre, Pompeo bu sabah Pyongyang’a ulaştı.

Başkenti üçüncü kez ziyaret eden Pompeo, yarın akşama kadar sürdüreceği ziyaret kapsamında, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir dizi görüşme gerçekleştirecek.

Ziyareti kapsamında, bu sabah, Japonya’daki Yokota askeri üssünde açıklamalarda bulunan Pompeo, Kim Jong-un’la Singapur Zirvesi’nde kabul ettiği sorumlulukları konuşacağını ifade etmişti.

Pompeo’nun, Kim Jong-un ile Kore Savaşı’nda öldürülen Amerikan askerlerinin kalıntılarının iadesi konusunu da karara bağlaması bekleniyor.

ABD Savunma Bakanlığı, Kuzey Koreli yetkililerin geçmişte 200 Amerikan askerinin kalıntılarının kendilerinde olduğunu belirttiklerini bildirmişti.