Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Kuzey Kore üzerindeki baskının artırılmasını istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Asya gezisi çerçevesinde yaptığı açıklamada “Bu sapkın diktatörlük dünyayı zor duruma düşüremeyecek” diyerek Kuzey Kore’yi sert bir şekilde uyardı.

Trump, Kuzey Kore ile yaşanan krizin çözümünün gündemde olduğu Asya turunun ardından Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada Çinli mevkidaşı Şi Cinping’in Pyongyang’a ekonomik baskı sözü verdiğini söyledi. Trump, “Başkan Şi Cinping, Kuzey Kore’nin Çin için büyük bir tehdit oluşturduğunu kabul etti” ifadelerini kullandı.

Trump, bu hafta Pyongyang’a özel elçi gönderecek olan Çin liderinin, Kuzey Kore’nin silah programını durdurması karşılığında ABD’nin de askeri tatbikatlarını durdurmasını istediğini söyledi.

Trump’ın Pekin’in politikasını değiştirmeyi kabul ettiğini ima etmesinden sonra, Çin, Kuzey Kore ile nükleer krizin çözümüne ilişkin önerisini reddetti.

Trump, 1991’den bu yana Asya’da bir ABD Başkanı’nın en uzun soluklu turu olan 12 günlük ziyaretinde Kuzey Kore tehdidi ve ABD ile Asya arasındaki ticaret başlıklarının merkezde olduğunu söyledi. Trump, “Tüm ülkelerden, Kuzey Kore’yi silahsızlandırmak için maksimum baskı uygulamak kararımıza destek vermelerini istedik” diye konuştu.

Trump’ın destekçileri Asya’daki yatırım anlaşmalarına işaret ederken, muhalifleri ise Asya gezisini bir başarısızlık olarak görüyor..

Demokrat Parti Senatörü Ed Markey, partisindeki birçok kişinin Trump’ın Asya gezisi sırasında ekonomik ve güvenlik konularında önemli ilerleme kaydetmediğini düşündüğünü söyledi.