Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Kuzey Kore’nin mesajından memnun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, temsilcisi Kim Yong-chul vasıtasıyla gönderdiği mesaj için ABD Başkanı Donald Trump, “bu gerçekten güzel bir mesaj” dedi.

Kim Yong-chul, 2000 yılında eski Amerikan Başkanı Bill Clinton’ın üst düzey elçisini ziyaret ettiğinden beri Beyaz Sarayla müzakereleri yürüten Kuzey Kore’nin en kıdemli elçisi. Trump, General Kim Yong-chul ile yapılan toplantının “çok iyi” olduğunu belirterek, 1953’te barış anlaşmasıyla değil “ateşkes”le sonlandırılan “Kore Savaşı’nın sonunu konuştuk” dedi.

Kim Jong-chul, Kim Jong-un’dan sonra Kuzey Kore’de “ikinci adam” sayılıyor. Jong-chul, benzeri görülmemiş bu zirveyi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile koordineli olarak hazırlamakta çok önemli bir rol oynadı.

Trump bu elçiye arabasına kadar gülümseyerek refakat etti ve onunla defalarca tokalaştı. Trump şunları söyledi: “Bir yürüyüşe başlayacağız. Hiçbir zaman işlerin bir toplantıyla hallolacağını söylemedim. Yıllar süren düşmanlık ve sorunlardan bahsediyoruz. Ancak sonunda olumlu bir çıkış bulacağımızı biliyoruz.”

Yeni bir yakınlaşma belirtisi olarak Trump Kuzey Koreli generali arabasına kadar refakat ederek Beyaz Saray bahçesinde “Artık bundan sonra maksimum baskı ifadesini kullanmak istemiyorum. Biz birbirimizi iyi anlıyoruz. İlişkilerimizi görüyorsunuz” dedi ve müzakereler boyunca Amerika’nın Kuzey Kore’ye yeni bir yaptırım uygulamayacağı konusunda söz verdi.

Ancak Amerikan idaresi uzun ve karmaşık müzakere süreci bitmeden ya da Kuzey Kore’nin bombalarından kurtulması gibi büyük ilerlemeler görmeden hatırı sayılır ödünler verme niyetinde değil.

ABD Savunma Bakanı James Matisse Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Kore’de konuşlanmış Amerikan birliklerinin zirvede masaya yatırılmayacağını söyledi. Matisse, Singapur’da güvenlik konulu bir konferansta “bu konu, 12 Haziran’da Singapur’da masada değil, olmamalıdır da. Güney Kore’de şu anda yaklaşık 28.500 ABD askeri var” dedi.

Güney Kore, zirvenin vaktinde yapılacak olmasından dolayı memnuniyetini bildirdi. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’nin ofisinden Cumartesi günü yapılan açıklamada, “Kuzey Kore ile ABD arasında yapılacak bir zirveye giden yol genişledi ve güçlendi” şeklindeydi. Seul, iki lider arasındaki görüşmeyi sabırla bekliyor.

Japon Savunma Bakanı Itsunori Onodera, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’yi diyaloğu kabul ettiği için ödüllendirmemek gerektiğini vurguladı ve “Kuzey Kore’nin tüm nükleer ve füze programlarını ortadan kaldırmak için somut adımlar atması gerekir” dedi. Singapur forumu sırasında Onodera, Kuzey Kore’nin geçmişte yalnızca nükleer silahlarını geliştirip daha fazla faaliyet yapabilmek için nükleer planlarını sonlandırma anlaşmalarına girdiğini söyledi.