Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanması için zaman sınırı yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı anlaşma uyarınca Kuzey Kore’nin ‘nükleer silahsızlanma sürecini’ hızlandırmasına gerek olmadığını söyledi. Trump, daha önceki açıklamalarında çalışmaların çok yakında başlayacağını belirtirken, konuyla ilgili yaptığı son konuşmada, tutumunda değişiklik meydana geldiği gözlemlendi.

“Görüşmeler oldukça iyi gidiyor”

Helsinki’deki zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore meselesini tartıştığını belirten Trump, gazetecilere verdiği demeçte, “Görüşmeler devam ediyor ve oldukça iyi gidiyor. Bizim için herhangi bir zaman sınırı ve belirli bir hız yok” dedi.

Zaman çizelgesi henüz belli değil

ABD Başkanı ve Kuzey Kore lideri Kim, 12 Haziran’da Singapur’daki zirvede bir araya gelmişti. İkili, “Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan bütünüyle arındırılması yönünde” bir belgeyi imzalarken, operasyon veya uygulama mekanizması için herhangi bir zaman çizelgesinden bahsetmediler.

Görüşme sonrası ilerleme kaydedilmedi

Belgenin imzalanmasının ardından geçen bir aydan fazla sürede herhangi bir şekilde atılan somut bir adım ve elle tutulur bir ilerleme gözlenmedi. Singapur zirvesinden önce Trump, Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanmasının “gecikmeden” başlaması gerektiğini, zirveden sonra ise sürecin “çok hızlı” başlayacağını ifade etmişti.

Trump’ın görev süresinin sona ermesiyle birlikte…

Zirvenin sona ermesinden bir gün sonra, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, nükleer silahsızlanma işlemlerinin, Trump’ın 2020’de görev süresinin sona ermesiyle birlikte sonuçlanacağını ifade etmişti.