Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Kuzey Kore’ye karşı askeri seçenekleri değerlendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray, Başkan Donald Trump’ın, Savunma Bakanı James Mattis ve Genelkurmay Başkanı Joseph Danford ile Kuzey Kore karşısında ABD’nin sahip olduğu geniş seçenekleri değerlendirdiğini açıkladı.

Açıklamada, “Toplantıda, Kuzey Kore’nin saldırganlığına tepki vermek ve ABD ve müttefiklerini nükleer silahlarla tehdit etmesini önlemek amacıyla ABD’nin elinde bulunan seçenekler değerlendirildi” ifadeleri yer aldı.

“İşe yarayacak tek bir seçenek var”

Trump, son zamanlarda ilişkilerin iyice gerildiği Kuzey Kore ile ilgili Twitter’dan paylaştığı son mesajında, “Başkanlar ve onların yönetimleri Kuzey Kore ile 25 yıldır konuşuyor. Yapılan anlaşmalar ve harcanan onca para bir işe yaramadı. Anlaşmalar daha mürekkepleri kurumadan ihlal edildi. Böylece Amerikalı müzakereciler aptal konumuna düşürüldü. Özür dilerim ama işe yarayacak sadece tek bir şey var” demişti.

“Fırtına öncesi sessizlik”

Diğer taraftan Trump, perşembe akşamı Beyaz Saray’da üst düzey komutanlarla bir araya geldiği görüşmenin ardından, “Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Belki de fırtına öncesi sessizliktir” demişti. Gazetecilerin “Ne fırtınası? İran mı yoksa Kuzey Kore mi?” demesi üzerine, “Ne anlama geldiğini göreceksiniz” ifadelerini kullanmıştı.

Bu belirsiz ifadeler, hem Washington’da hem de ülke dışında karışıklığa sebep oldu.

Trump, eylül ayında BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Kuzey Kore’yi tamamen yok ederiz” demişti.