Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ve Macron: Cenevre 8, Suriye müzakerelerinin tek meşru yolu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron, ‘Bir sonraki Cenevre görüşmelerinin Suriye müzakerelerinin tek meşru yolu’ olduğunu onayladı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) İsviçre’nin Cenevre kentinde organize edeceği barış görüşmelerinin yeni turunun bugün başlaması bekleniyor.

BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, barış görüşmeleri için hiçbir ön şartın kabul edilmediğini vurgulamıştı.

Suriye rejiminin sekizinci tura katılıp katılmayacağının henüz teyid edilmediğini açıklayan Mistura, “Rejim heyetinin bugün Cenevre’ye gitmeyeceği mesajını aldık. Heyetin en kısa sürede Cenevre’ye gelmesini bekliyoruz” dedi.

Suriyeli muhalif heyetin başkanı Nasr Hariri, BM’ye Suriye rejimini Cenevre’ye getirme sorumluluğunu üstlenmesinin yanı sıra, Suriye ve halkını politik görüşmelerden korkan bir rejime rehin bırakmama çağrısında bulundu.

Hariri sözlerine şöyle devam etti, “Suriyeli muhalifler, 2254 sayılı uluslararası kararı tam olarak uygulamak ve siyasi geçiş sürecini görüşmek üzere Cenevre’ye geldi.”

Interfax haber ajansının bildirdiğine göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye Doğu Guta’da iki gün için ateşkes yapılmasını önerdi.