Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Meksika Cumhurbaşkanı ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi Görüşmede, güvenlik, ticaret ve göç konularında iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirme konuları ele alındı.

Son zamanlarda, iki liderin işleri itidalli olarak ele almaya hazır olduğuna dair işaretler vardı.

Beyaz Saray dün yaptığı açıklamada, Başkan Trump’ın, Meksika ile güvenlik, ticaret ve göç alanındaki işbirliğini genişletme konusundaki kararlılığını vurguladı. Meksika Cumhurbaşkanı da benzer içeriğe sahip bir bildiri yayınladı.

Duvar örme girişimi ilişkileri bozdu

Trump, iki ülke arasındaki sınır boyunca bir duvar inşa etmek ve Meksika’yı Kuzey Amerika ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşmasının dışına çıkarmakla tehdit etmişti. Bu tehditler, iki ülke arasındaki ilişkilere gölge düşürdü.

Trump’ın, sınır boyuna inşa edilecek olan duvarın parasını Meksika’nın ödemesi yönünde ısrar etmesinden sonra, Pena Nieto Ocak ayında gerçekleştireceği Washington ziyaretini iptal etti.

İki lider, göreve geldikleri andan itibaren ilk toplantılarını, Temmuz ayında Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlenen G-20 zirvesinin oturum aralarında gerçekleştirmişti.