Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Meksika sınırına asker gönderecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, içerisinde ‘suçlu ve uyuşturucu kaçakçıları’nın da bulunduğu göçmen akınlarına maruz kalan Meksika sınırına asker göndereceğini söyledi. Bazı Latin Amerika ülkelerini uluslararası sınır güvenliğini sağlama konusundaki başarısızlıklarından ötürü mali yardımı kesmekle tehdit eden Trump, sınırları kapatmak için orduya emir verdiğini belirtti. Trump yaptığı yazılı açıklamada; “Sınır güvenliğini koruyamadıkları görülen bu ülkelere mali yardımları kesmenin yanı sıra, Meksika’dan bu göçmen saldırılarını durdurmasını istiyorum. Meksika bunu başaramazsa orduya güney sınırlarını kapatması emrini vereceğim” dedi. Geçtiğimiz çarşamba günü üç Güney Amerika ülkesi Guatemala, Honduras ve Salvador’u göçmen akınlarını engelleme noktasında harekete geçmemekle suçlayan Trump, göçmen akınını durdurmazlarsa bu ülkeleri mali yardımları kesmekle tehdit etti.

Önceki gün Missoula kentinde geç saatte destekçilerinden oluşan kalabalığa yaptığı konuşmada Trump: “Gerektiği takdirde güney sınırımıza asker göndermek için hazırım dedikten sonra muhalefetteki Demokrat Partiyi suçlayarak, Demokratların yasayı değiştirerek ve onları tanıyarak sebep olduğu göçmen akınlarının hiçbiri yasal değil. Bunu seviyorlar” ifadelerini kullandı.

Trump, iktidara geldiği Ocak 2017’den beri göçmenlere karşı sert bir politika izledi. Meksika sınırına duvar inşa etme konusundaki kararlılığını her fırsatta dile getirdi ama bu konuda Kongre’yi ikna etmeyi başaramadı. Ülkesinin karşı karşıya olduğu saldırı suçluları ve uyuşturucu kaçakçılığının göçmen sorunuyla alakalı olduğunu söyleyen Trump, bu meselenin ticari anlaşma imzalamaktan daha önemli olduğunu vurgulayarak, “Meksika’nın kuzey sınırındaki göçmen akınının durdurabileceğini umuyoruz… Demokratlar göçmen yasasının zayıflığının sorumluluğunu tümüyle taşımaktadır’’ dedi. Trump’ın açıklamalarının Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Meksika ziyareti öncesinde gelmesi dikkat çekti.

Meksika: Belgesi olmayanlar giriş izni yok

Meksika’dan yapılan açıklamada, göçmen kafilesinin geçişini engellemek için Guatemala sınırına takviye güvenlik gücü gönderildiğini ve gerekli belgelere sahip olmayanlara ülkeye giriş için izni verilmeyeceği belirtilmişti. 1500 ile 3000 arası kişiden oluştuğu tahmin edilen göçmen kafilesi, geçtiğimiz Cumartesi günü Honduras’ın kuzey sınırına ulaşmıştı.

Furo TV’nin haberine göre, Meksikalı polis şefi Manelic Castilla, sınıra yerleştirilen güvenlik güçlerinin tüm göçmenleri bastırmakla görevli olmadığını, sadece konvoya yönelik talimatlar aldığını belirtti. Castilla, daha önce sayılarının 250’ye ulaştığı söylenen takviye güçlerinin kaç kişiden oluştuğu konusunda açıklama yapmadı. Meksika’nın Guatemala’da göçmenlerin güvenlik bariyerini aşmasıyla gerçekleşen durumdan kaçınmak istediğini söyleyen Castilla, emniyet güçlerinin sınırda düzeni sağlamak için göç yetkililerine ellerinden gelen yardımı yaptıklarını açıkladı.

Kelly ve Bolton arasında tartışma

Şarku’l Avsat’ın iki kaynaktan edindiği bilgiye göre, yasadışı göçle nasıl mücadele edileceği konusunda Trump’ın iki üst düzey yardımcısı arasında Oval Ofis’in dışında tartışma yaşandı. Tartışmanın, eski İç Güvenlik Bakanı Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly ile Trump’ın Ulusal Güvenlik Müsteşarı John Bolton arasında gerçekleştiği bildirildi. Kaynaklardan biri, tartışmanın İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen’in performansıyla alakalı olduğunu söylerken, Reuters tartışmanın büyük bir sorun haline gelmediğini aktardı. Trump da konuyla alakalı bir soruya “Duymadım” yanıtını verdi.

Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Nielsen ve Bolton’un daha sonra dostça bir görüşme yaptığını ve hedeflerinin sınır güvenliğini sağlamak olduğu noktasında uzlaştıklarını bildirdi.

Bu yılın başlarında New York Times gazetesi, kabine toplantısında sınır güvenliğini sağlamada başarısız olduğu gerekçesiyle Trump tarafından eleştirilen Nielsen’in istifa etmek üzere olduğunu belirtmişti.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada, “Biz yasadışı göç sorununu çözmeye çalışırken birbirimize kızgın değiliz. Ancak, büyüyen bu sorunun çözümü için Kongre’de hiçbir çaba harcamayan Demokratlara karşı kızgınız” ifadelerini kullandı.

Göç krizinin ortasında Pompeo’dan Orta Amerika turu

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, göçmen krizi ve Trump’ın sınırı kapatma tehdidiyle gerilen ortamda Panama’nın ardından Cuma günü Meksika’ya ziyarette bulundu. Pompeo, Meksika Başkanı Enrique Pena Nieto ile yasadışı göçle mücadele konusunu ele alacak. BM verilerine göre, her yıl yarım milyondan fazla insan ABD’ye ulaşmak için Meksika’nın güney sınırından yasadışı yollarla geçiş yapmakta. Bu insanların bir kısmı şiddet ve yoksulluk gibi sebeplerle ülkelerini terk ediyor ve Meksika’ya geçtikten sonra suç çeteleri ve insan kaçakçılarının ağına düşüyor.

Pompeo Panama Başkanı Juan Carlos Varela ile görüştü

Pompeo Panama Başkanı Juan Carlos Varela ile görüştü. Görüşmede, Nikaragua ve Venezuela’da demokrasiyi savunmak, yasadışı göç, terör ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi bölgesel önceliği olan konular ele alındı. Pompeo, görüşme sonrasında açıklama yapmadı.