Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ve Muhammed bin Selman ile telefonda görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerikan Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Abdulaziz, Abudabi Veliahdı Şeyh Zayid al-Nahyan ve Katar Emiri Şeyh Temim al-Sani ile üç ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmelerde terörün bitirilmesi için her devletin Riyad zirvesi kararlarına uyması gerektiğini vurguladı.

Trump, Muhammed bin Selman ile görüşmesi sırasında -Suudi Arabistan’ın Katar ile ilişkileri askıya aldığını ilan etmesinden sonra- terörün hezimete uğratılması, finans kaynakları ve radikal düşünceyle mücadeleyi amaçlayan Riyad zirvesinde alınan kararlara her devletin uyması gerektiğini belirtti. Bölgenin güvenliğini güçlendirmenin gerekliliği teyit ederek, İran rejiminin tehlikesine dikkat çekti.

Veliaht Prens ve ABD Başkanı görüşmede, iki dost ülke arasındaki stratejik ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin altını çizdiler. İkili ilişkilerin yanı sıra, bölgede ve dünyadaki gelişmeler de ele alındı.

Trump’ın Abudabi veliahdı ve silahlı kuvvetler yüksek komutan vekili şeyh Muhammed bin Zayid al-Nayhan ile gerçekleştirdiği ikili telefon görüşmesinde ise, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler, ortak öneme sahip bölgesel sorunlar ve iletişim ile koordinasyonun önemi ele alındı.

Ayrıca, ABD Başkanı Katar Emiri Temim al-Sani ile bir günde iki görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme, Riyad ile ilişkilerin askıya alınması sebebiyle Doha’nın çözüm arama çabasından sonra gerçekleşti.