Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Obama’nın DACA programını iptal ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington’daki ABD Kongresi, Beyaz Saray ve New York’taki Trump Tower önünde çok sayıda gösterici, Trump yönetiminin, Obama’nın çıkardığı, kamuoyunda DACA (Çocukluk Çağında Gelenleri İçin Ertelenmiş Eylem) olarak bilinen programı iptal etmesini protesto ediyor. DACA programı, yasa dışı yollarla ABD’ye giriş yapmış ebeveynlerin çocukları olan yüzbinlerce göçmenin ülkede kalması ve çalışmasına izin verirken sınır dışı edilmelerini engelliyor.

Demokratlar kararı eleştirirken binlerce göçmenin sınır dışı edilmesi ve ekonomik çıkmaza girmekle karşı karşıya kalacaklarını işaret ettiler. Cumhuriyetçiler ise ikiye bölünmüş durumdalar. Bir kısmı hemen karar verilmesini isterken diğer kısmı ise programın yasal bir şekilde sınırlandırılmasını istiyor.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, ABD Kongresinin yaz tatili döneminin ardından çalışmalarına kaldığı yerden devam edeceğini “Artık Kongrenin harekete geçme zamanı geldi” diyerek hatırlattı ve ikinci tweetinde “Önceliğimiz ABD vatandaşlarının çıkarlarını korumak” dedi.

Adalet Bakanının programın dondurulduğunu duyurmasının ardından Beyaz Saray’dan yayınlanan Başkan Trump’ın uzun açıklamasında ise, “Başkan olarak en önemli önceliğim Amerikan halkını ve anayasasını korumaktır. Çoğu şu anda yetişkin olan çocukları, ebeveynlerinin eylemlerinden dolayı cezalandırmayı savunuyor değilim. Ancak yasalar ülkesi olduğumuz için fırsatlar ülkesi olduğumuzu da kabul etmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Trump, tüm üst düzey hukukçuların programı kanunsuz ve anayasaya aykırı bulduklarına işaret ederek programın mahkemelerde savunulamayacağını belirtti. Trump, “Haziran 2012’de Eski Başkan Obama’nın ABD Kongresinin atlatarak, yaklaşık 800 bin kaçak göçmene çalışma izni, sosyal güvenlik kartı ve federal olanaklardan yararlanma imkanları verdi” diyerek selefi Obama’ya saldırdı. Obama’nın bu işleri tek başına yaptığını itiraf ettiğine dikkat çeken Trump, Obama’nın Kongre’yi atlattığını ve göçmenler için yeni yasa çıkardığını söyledi.

Adalet Bakan Sessions’un kararı açıkladı

Adalet Bakanı Jeff Sessions da konuyla ilgili olarak ABD Adalet Bakanlığında bir basın açıklaması yaparak, “Obama yönetimi döneminde uygulamaya konulan ve DACA olarak bilinen programın kaldırıldığını açıklamak üzere buradayım” dedi. Bakan Sessions, ABD’nin her yol kabul edilen göçmenlerin sayısını sınırlamaları gerektiğinin altını çizerek bunun bu kişilerin kötü olduğu ya da ülkemizin kendilerine saygı duymadığı anlamına gelmediğini aksine, yasa Kongre’den geçtikten sonra doğru bir şekilde uygulayacakları anlamına geldiğini belirtti.

Bakan Sessions, “Bugünden itibaren herhangi bir yeni talebi dikkate almayacağız. 5 Mart 2018’e yani ABD yönetiminin Kongre’de bu programla ilgili yeni düzenlemeleri tamamlayana kadar ki altı aylık süreçte, programdan faydalanan kişiler yeni uygulamadan etkilenmeyecek” dedi.

“Başkan’ın bir kalbi olmadığını anladık”

Demokrat senato üyesi Patrick Leahy, ABD Başkanı Trump’ı ‘kalpsiz’ olarak nitelendirerek kararı eleştirdi. Senatör Leahy, “Başkan’ın bir kalbi olmadığını anladık. O hiç bir şey bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Amerikan rüyası gören gençlere bir darbe indirildi

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi ve Demokratların lideri Nancy Pelosi’n açıklamasında, kararın, adalete ve insan onuruna inananları gücendirdiğini ve herkesin kalbini kırdığını, Amerikan rüyası gören gençlere bir darbe indirildiğini ve ebeveynlerinin suçunun çocuklara yüklendiğini söyledi.

John McCain, kararı kınadı

Senatör John McCain, çocukların bilmedikleri bir ülkeye kovulduğu eleştirisinde bulunarak, “Bu ülkeye yasa dışı bir şekilde gelen, herhangi bir suça bulaşmamış çocukların bilmedikleri bir ülkeye dönmek zorunda bırakılmalarını şiddetle kınıyorum” dedi.

Senatör Lindsey Graham ise Trump’ın planı hakkında, programdan yararlanan çocukların durumunu anladığını ancak, Kongre’nin bunu yasal bir şekilde çözeceğini belirtti. Cumhuriyetçi milletvekili Steve King programın bitmesini, “Hukukun üstünlüğünü yeniden kazandırmak için bir fırsat olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan, DACA’nın anayasaya uygun olmadığını ancak yine de programdan faydalananları karşı bir sempatisi olduğunu ifade ederek, programın Kongre’nin yasal bir çözüm bulana kadar sürmesini istediğini söyledi.

Trump yönetiminin kararının 2018 yılında yapılacak olan ara seçimlerde özellikle göçmenlerin büyük bir kısmının bulunduğu Kaliforniya eyaletinde büyük bir etkisinin olması bekleniyor.