Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Obama’yı yalan söylemekle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat rakibi eski Başkan Barrack Obama’yı iktidarı döneminde sağlık bakım planının etkileri hakkında yalan söylemekle ve Güney Kore gibi ülkelerle kötü iş anlaşmaları yapmakla suçladı.

Trump, “Bir yalandan sonra başka bir yalan” diyerek, Obama’nın pek çok seçim vaadini yerine getirmediğine işaret etti.

ABD Başkanı Trump ayrıca, Indiana Senatosu için adaylığını koyan Demokrat Joe Donnelly’yi, bir diğer aday Lucy Brenton’u desteklemek için sosyal medya ağı Facebook’tan kampanya satın alarak, Cumhuriyetçi seçmenleri bölmekle suçladı.

Twitter hesabından konuya dair açıklamalarda bulunan ABD Başkanı, “Indiana Senatörü Joe Donnelly’nin, Liberteryen Parti’den rakibinin Facebook reklamlarını ödediğine dair söylentiler var. Donnelly seçimleri çalmaya mı çalışıyor? Bu Rusya’nın yaptığı gibi değil mi?” ifadelerini kullandı.

Söz konusu reklamlardan birinde, “Mike Brown (Cumhuriyetçi) seçilmesi için her şeyi söyleyecek. Verginizi 159 kez arttırmak için oy verin. Liberteryen Parti’den Lucy Brenton ise gerçek vergi karşıtıdır” ifadesi yer alırken, Trump bu reklamların Cumhuriyetçi oyları bölmek için bir girişim olabileceğini düşünüyor. Trump, 2016 seçimlerinde Indiana’da oylarını yüzde 20 oranında artırmıştı.

Demokratlar ise, Lucy Brenton’un vergi karşısındaki konumunu ortaya koyan reklamları savundu. Sözcü John Zodi, “Kesinlikle yasal. Gerçeklere dayanıyor ve Lucy Brenton’un vergilere karşı tutumunu doğru bir şekilde temsil ediyor” yorumunda bulundu.

“Demokratların Temsilciler Meclisi’ni kontrol etmesi mümkün”

Öte yandan, Trump, Demokratların bu seçimde Temsilciler Meclisi’ni kontrol edebileceğini itiraf etti.

Trump, Batı Virginia’daki Huntington şehrinde iki gün önce düzenlenen bir miting sırasında yaptığı konuşmada, “Mümkün olabilir. Bunun için endişelenmeyin, bir çözüm bulacağım” diyerek Demokratlar başarılı olması halinde, Cumhuriyetçilerin endişe etmemesini istedi.

ABD Başkanı, Senato’nun kontrolünü elinde tutan Cumhuriyetçilere ilişkin duyduğu iyimserliği dile getirerek, vergi, göçmenlik, iş mevzuatı ve diğer konularda Demokratlara eleştiri yöneltti.

Donald Trump, Demokrat Senatör Joe Manshin karşısında yarışan Cumhuriyetçi aday Patrick Morisi’yi desteklemek için yaptığı konuşmada, “Demokratlar iktidarı yeniden kazanırlarsa kömür madenlerini kapatacaklar. Onlar kömüre karşı insanlardır” diye konuştu.

AGİTPA seçimleri izlemek üzere 10 Rus gözlemciyi ABD’ye gönderdi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) seçimleri izlemek üzere 10 Rus gözlemciyi ABD’ye gönderdi.

Birleşik Rusya Partisi’nden Artem Turov ve Komünist Partisi’nden Alexey Kornenko gibi iki Rus milletvekilinin yer aldığı gözlemci heyeti, bugün yaklaşık 10 oy kullanma noktasını ziyaret ederek gözlemlerde bulunacak.