Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Beyaz Saray’da bir araya gelerek, ikili ve bölgesel ilişkileri görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, iki tarafın ikili işbirliğini güçlendirme ve bölgesel güvenlik sorunları ile ilgili bir takım meseleleri görüştükleri belirtildi.

Görüşme öncesinde gazetecilere açıklamada bulunan Trump, “Özbekistan Cumhurbaşkanı ülkesinde hayli saygı duyulan bir isim. Ticaret de dahil birçok konu üzerinde Özbekistan ile çok yakın çalışıyoruz” ifadelerini kullanarak, Özbekistan’ın ABD’den yeni silahlar alacağını söyledi.

İki lider ekonomik işbirliği için daha güçlü fırsatları keşfetme noktasında kararlılık gösterirken, Mirziyoyev, Özbekistan’daki pazarlarını ABD şirketlerine açma konusunda söz verdi.

Beyaz Saray’ın bildirdiğine göre, Özbek lider ziyaret sırasında, ABD firmalarıyla 4.8 milyar dolarlık 20’den fazla anlaşma imzaladı.

Mirziyoyev, Trump’a, Afganistan’da barışı sağlama çabalarına verdiği desteği sürdürdüğü bilgisini de verdi.

2002’den sonra bir ilk

Mirziyoyev, 11 Eylül 2001 saldırılarından birkaç ay sonra, 2002’de dönemin Özbek lideri İslam Kerimov’un ziyaretinden sonra Beyaz Saray’da ağırlanan ilk Özbekistan Cumhurbaşkanı oldu.

Özbekistan, 11 Eylül saldırıların ardından, El Kaide militanlarını Afganistan’dan temizlemeye yardım etmek için büyük destek sağlamıştı.