Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Pekin bizimle yaptığı ticaretten büyük kazanç sağlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Trump, üst düzey bir ABD heyetinin Pekin’deki görüşmelerden ayrılmasından sonra yaptığı açıklamada; Çin’in, ABD ile yapılan ticaretten fazlasıyla kazanç sağladığını belirtti.

Görüşmelerde çözüme ulaşılamadı

ABD’li heyet Çinli yetkililerle, gümrük vergilerinin yürürlüğe girmesiyle ortaya çıkan anlaşmazlıkları görüştü. 3 hafta önce ABD’nin gümrük vergilerini uygulamaya başlamasıyla ortaya çıkan sorunları çözme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Üst düzey heyetimiz, Çinli liderler ve iş insanları ile yapılan uzun görüşmelerin ardından dönüş yolundalar. Yarın görüşmenin sonuçlarını değerlendirmek için buluşacağız” ifadelerini kullandı.

Trump’tan Çin’e ‘fikri mülkiyet hırsızlığı’ suçlaması

Trump; Çin’i, Pekin ile büyük bir ticaret açığına yol açan ‘haksız’ uygulamalardan dolayı suçladı. Ayrıca ABD’nin fikri mülkiyetinin ‘hırsızlığı’ nedeniyle de kınadı.

Çin’den ABD’ye misilleme

ABD, Çin’in, değeri yaklaşık 50 milyar doları bulan bin 300 ürününe yüzde 25 vergi uygulaması başlatmıştı. Çin, önce ABD’den ithal edilen 3 milyar dolar tutarındaki 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25, daha sonra da 50 milyar dolar tutarındaki ürünlere yüzde 25 vergi getirileceğini duyurmuştu.

ABD’nin vergi planı genel olarak Çin’in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini, Çin’in misilleme vergileri de et, elektrikli araçlar, kimyasal maddeler, otomotiv, hava araçları ve soya fasulyesi gibi 106 Amerikan menşeli ürünü hedef almıştı.

Sorunu çözme çalışmaları devam edecek

Öte yandan, Çin resmi Xinhua haber ajansı, her iki tarafın bazı konularda büyük anlaşmazlıklar bulunduğunu kabul ettiğini ve anlaşmazlıklar üzerine çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

Yapılan açıklamada, iki tarafın, Çin’e artan ihracat, hizmetler, ikili yatırımlar, fikri mülkiyet haklarının korunması ve tarife sorunlarının çözülmesi konularında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi. Ayrıntı verilmeden bazı konularda anlaşıldığı bildirildi. Görüşmelere devam etmek için ‘çalışma mekanizması’ oluşturmaya karar verdikleri de ifade edildi.

Pekin, son aylarda, yabancı araba üreticilerinin mülkiyetindeki kısıtlamaların kaldırılması ve yabancı yatırımcıların finans sektöründe büyük paylara sahip olmalarına izin verilmesi de dahil olmak üzere çeşitli seviyelerde reform sözü vermişti. Ancak gerçekleştirilenler ABD’nin beklentilerinin hala çok altında. Beyaz Saray, müzakerelerin bitmediğini hala ‘açık’ olduğunu belirtti.