Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ve Putin, APEC Liderler Zirvesi’nde bir araya gelebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kremlin’den bugün yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD’li mevkidaşı Donald Trump’ın, Vietnam’da yapılacak APEC (Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği) Liderler Zirvesi’ndeki oturum aralarında bir araya gelebileceklerini bildirdi.

Toplantının düzenlenmesi için görüşmelerin başlatıldığı belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, APEC zirvesinin oturum aralarında Putin ve Trump ile görüşme imkanı konusundaki bir soruyu, “Böyle bir görüşmenin yapılma olasılığını göz ardı etmiyoruz. Şu anda bu konuda görüşülüyor ve karşılıklı anlaşmanın tüm detayları netleştiğinde sizi bilgilendireceğiz” şeklinde yanıtladı.

Putin ve Trump, temmuz ayında Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 zirvesinin oturum aralarında bir araya gelerek, Rusya’nın ABD’nin Başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanması sonrası gerilen ilişkileri geliştirmeye yönelik toplantı gerçekleştirmişlerdi.

Ancak G20 Zirvesi’nde yapılan görüşmeler sonrası iki ülke arasındaki ilişki tekrar gerildi.

Trump, Rusya’ya karşı yeni yaptırımları isteksizce imzaladı. Moskova’dan yapılan açıklama ile bu durumun iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme umutlarını ortadan kaldırdığı belirtildi.

Peskov, iki liderinin bir araya gelmesinin, uluslararası kamuoyu için ‘tahmin edilemeyecek kadar önemli’ olduğunu vurguladı.

APEC liderleri zirvesi 6-11 Kasım tarihleri arasında Vietnam’ın Danang kentinde yapılacak.