Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump-Putin Zirvesi’nden sonra Tahran’a Rusya güvencesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Said İravani ile dün Tahran’da bir araya geldi.

Lavrentiev, Helsinki’deki ABD-Rusya Zirvesinin ardından, üst düzey İranlı ve Rus yetkililerin ilk toplantısı için Tahran’a geçti.

İran Resmi Haber Ajansı’nda (IRNA) çıkan haberlerde Rus yetkilinin, Putin ve ABD’li mevkidaşı Donald Trump arasında gerçekleşen Zirve hakkında bir açıklama yaptığı belirtildi. Söz konusu açıklamanın, Suriye’deki İran kuvvetlerinin geleceği hakkında söylenenlere dolaylı bir gönderme yaparak Tahran’a, ‘Moskova’nın tavrında bir değişiklik olmadığına dair güven mesajı’ vermek için yapıldığı ifade edildi.

Devrim Muhafızları’na bağlı Tesnim Haber Ajansı’ndaki haberlerde ise Suriye Özel Temsilcisi Lavrentiev ile yapılan görüşmelerin iki saat sürdüğü bilgisi verildi. Ayrıca İravani’nin, Rus yetkilinin gelişini ‘iki ülkenin iş birliği ve stratejik ortaklık kurallarına açık bir şekilde bağlılık gösterdiğine dair bir delil’ olarak değerlendirdiği belirtildi.

İran’ın, Trump’ın ABD yaptırımları konusunda Putin’in tutumunu etkilemesi yönündeki endişelerinin yanı sıra, İran kuvvetlerinin Suriye’den çıkarılmasına yönelik bir Rus-ABD anlaşması olasılığı hakkındaki haberlerin ardından Tahran, Zirvenin sonucunu merakla bekliyordu.

ABD yaptırımları yaklaşırken nükleer dosya konusunda İranlı yetkili, nükleer anlaşma için Rus desteğine işaret etti. Ayrıca İran basınının, İran danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin ziyaretinden sonra, İran’ın ABD-Rusya yakınlaşmasının kurbanlarından biri haline gelmesinden kaynaklanan kaygılarına üstü kapalı bir şekilde cevap vermeye çalıştı.

Rusya’dan ‘uluslararası anlaşmalara destek’ taahhüdü

İranlılar, nükleer anlaşmanın ve Tahran’ın duruşunun, ABD ile müzakere masasında Rus ve Çin taraflarının elinde bir ‘kağıt parçasına’ dönüşmesinden endişe ediyor.

İravani, Lavrentiev’in Trump-Putin Zirvesi hakkında İranlılara rapor sunduğunu belirtti. Ayrıca Rus yetkilinin “Rusya, uluslararası anlaşmaları desteklemeyi taahhüt ediyor. Devletlerin tek taraflılıktan ve siyasi iradelerini diğer ülkelere dayatmak için ekonomik ve ticari araçları kullanmaktan kaçınması gerektiğini vurguluyor” ifadelerini aktardı.

Lavrentiev’in ayrıca, “Rusya Devlet Başkanı, ABD’nin tek taraflı yaptırımlarının uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu” düşünüyor dediğini belirten İravani, ABD Başkanı’nın toplantıdaki adımının yapıcı olmadığını vurguladığına dikkat çekti.

Suriye dosyasında ajanslar, İranlı yetkiliye dayandırdıkları haberlerde Lavrentiev’in Suriye’de iki ülke arasındaki siyasi işbirliğinin ve güvenliğin güçlendirilmesini vurguladığını ve Rus hükümetinin değişmeyen tutumlarına ve Tahran ile işbirliğinin doğasına dikkat çektiğini belirtti.

İravani, Rus yetkilinin mesajını, ‘Rusya Devlet Başkanı’nın ABD’nin tüzüklere bağlılığı ve tek taraflılık konusundaki kararlı tutumu’ olarak değerlendirdi. “Moskova, uluslararası yasalara bağlı, siyaset ve güvenlikle ilgili sorunları ortadan kaldırmak için diyalog ve anlayış mantığına sahip” ifadelerini kullandı.

İranlı yetkili, Suriye ordusunun güneydeki ilerleyişi hakkında, “Son dönemdeki başarılar, Astana ve Soçi müzakereleri çerçevesinde siyasi süreci ilerletmede önemli bir adım” yorumunu yaptı. Yetkili, İran’ın müzakere sürecini desteklemek için siyasi çözümün sürdürülmesine önem verdiğini belirtti.

Bunun yanı sıra İravani, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Moskova’ya yaptığı ziyaretin, Suriye’deki Rus-İran işbirliğini olumsuz etkilediğini de reddetti.