Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Trump, Putin’e Beyaz Saray’da görüşmeyi önerdi’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Putin’in yardımcılarından Yuri Ushakov, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz ay Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Putin’e Beyaz Saray’da görüşme önerdiğini belirtti.

Ushakov, 20 Mart’ta gerçekleşen görüşmeden bu yana, diplomatik anlaşmazlıklar nedeniyle olası bir zirve için ilerleme kaydedilmediğini belirtti.

Gazetecilere açıklama yapan Ushakov, “İki başkanın gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Trump ilk toplantının Beyaz Saray’da gerçekleştirilmesini önerdi. Geçtiğimiz ay Putin’i seçim zaferinden dolayı kutlamak için arayan Trump, Putin ile yakın gelecekte bir araya gelmeyi umduklarını ifade etti” şeklinde konuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Putin’e davet yöneltildiğini doğrulamadı. Ancak iki liderin bu olası toplantı için aralarında Beyaz Saray’ın da bulunduğu birçok yer hakkında konuştuğunu belirtti.

İki lider arasındaki son görüşmeden bu yana Washignton, Rusya’nın eski casus Skripal ve kızının İngiltere’de zehirlenmesindeki rolü hakkında söylenenler nedeniyle 60 Rus diplomatı sınır dışı etti ve Seattle’daki Rus konsolosluğunu kapattı.

Moskova, Washington’a benzer şekilde karşılık verdi.

Rusya, olayla ilgili yapılan suçlamaları reddederek, diplomatik yaptırımlara aynı şekilde karşılık veriyor.

Ushakov, “Bu olaylardan dolayı Putin ile Trump arasında olası bir zirve zor görünüyor” dedi.