Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Rusya ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmeye karar verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin, Soğuk Savaş döneminde Rusya ile imzaladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceğini açıkladı.

Nevada eyaletinde yaptığı seçim konuşmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, Rusya’yı, bu anlaşmayı uzun yıllardır ihlal etmekle suçlayarak, “Rusya antlaşmaya saygı duymadı ve bu nedenle 30 yıl önce Washington ve Moskova arasında imzalanan anlaşmayı sona erdireceğiz” dedi.

Trump, “Rusya yıllardır ihlal ediyordu ve önceki Başkan Barack Obama’nın neden bu konuyu müzakere etmediğini ya da neden anlaşmadan çekilmediğini bilmiyorum. Biz anlaşmada kalan taraf olduk ve anlaşmaya saygı gösterdik ancak Rusya ne yazık ki bu anlaşmaya saygı göstermedi. Bu nedenle anlaşmayı feshedeceğiz, anlaşmadan çekileceğiz” diye konuştu.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987 yılında, ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov arasında imzalanmıştı.

Trump yönetimi, Rusya’nın kullandığı 500 kilometrelik menzile sahip 9M729 sistemlerinin anlaşmayı ihlal ettiğini savunuyor.

“Çekilme kararı, tek kutuplu dünya hayali”

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Soğuk Savaş’tan bu yana iki ülkeyi birbirine bağlayan nükleer silah anlaşmasından çekilme kararının, ABD’nin ‘tek kutuplu bir dünya hayallerini’ yansıttığını dile getirdi.

RIA Novosti’ye konuşan kaynak, “Bunun temel motivasyonu, tek kutuplu bir dünyayı hayal etmektir. Peki bu gerçekleşecek mi? Asla!” dedi.