Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump-Rusya ilişkisi iddiaları ABD yargısının gündeminde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, bir aydır soruşturmaya tabi tutulan kişisel avukatını savunarak onu ‘iyi bir insan’ şeklinde niteledi. Trump, Michael Cohen’ın kriminal araştırmacılarla işbirliği yaparak kendisine düşmanca tavır alacağına inanmadığını söyledi.

FBI ajanları günler önce, Cohen’in merkezi New York’taki hukuk ofislerine baskın düzenlemiş ve Trump’ın 2006-2007 yılları arasında evlilik dışı bir ilişki kurması ile ilgili ekstra dosyalara işaret eden eski anlaşmaları hakkında bilgi ortaya çıkarabilecek dosyalara el koymuşlardı.

New York Times (NYT) gazetesinin bir makalesinde avukatlarına kötü muamele yapmakla suçlanan Trump, gazeteye yönelik Twitter’da şiddetli eleştirilerde bulundu.

Cohen’in ise FBI ile işbirliği yapması bekleniyor. Trump’ın attığı tweet ise şöyle: “Hükümetin sorun çıkarması durumunda çoğu insan tepetaklak olacaktır. Korkunç zulüm ve haksız medya kampanyalarına rağmen Michael’ın böyle bir şey yapacağını sanmıyoruz. Cohen iyi bir insan ve harika bir ailesi var. Kendisi her zaman sevdiğim ve saygı duyduğum bir işadamı ve serbest avukattır.”

Diğer yandan, adalet bakanlığı, Cohen’in kişisel anlaşmaları nedeniyle aylarca cezai soruşturma altında olduğunu duyurdu. Basında çıkan haberlere göre, bazı belgeler, porno yıldızı Sturmie Daniels’ın sessizliğine karşılık 2016’ın Kasım ayında 130 bin dolarlık bir ödeme yaptığına dair Cohen’in alenen itirafı hakkında. Trump ise anlaşmaya dair bir bilgisinin bulunmadığını ve Daniels’la alakalı bir durumun olmadığını iddia ediyor.

FBI baskını ise, özel dedektif Robert Mueller’ın Trump’ın seçim kampanyası ve Rusya arasındaki muhtemel ilişki ile adaletin engellenmesi hakkındaki soruşturmasının Başkan’ın yakın çevresine uzandığı bir zamanda geldi.

Aynı şekilde Demokrat Parti de, Rusya, Wikileaks ve Trump kampanyasındaki üst düzey yetkililerin 2016 Başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçiler lehine olması için komplo düzenlediklerine yönelik bir dava açtı.

Demokrat Parti Ulusal Komitesi tarafından Manhattan Federal Mahkemesi’nde açılan dava ile ilgili iddia; Trump kampanyasının komisyona karşı hacker saldırısında bulunduğunu bildirmesi yönündeydi. Rusya’nın bu iddiasına göre, Trump kampanyası boyunca Hillary Clinton’a zarar veren bilgileri yayınlamıştı.

Davanın iddianamesine göre, Trump’a yakın olan Roger Stone adlı bir danışman, WikiLeaks planları hakkında önceden bilgi sahibiydi. Yine 66 sayfalık iddianameye göre, Trump seçim kampanyası için Rus yardımını memnuniyetle karşılamıştı.

Komisyon, Trump seçim kampanyası, oğlu Donald Trump Jr., Jared Kushner, Paul Manavort ve diğer yetkililer hakkında, ayrıca Rus Hükümeti dış istihbaratı ile WikiLeaks ve kurucusu Julian Assange hakkında da suçlamalarda bulundu.

Ulusal Demokrat Komite Başkanı Tom Perez ise şöyle bir açıklama yaptı: “2016 Başkanlık kampanyasından bu yana Rusya demokrasimize kapsamlı bir saldırı başlattı ve Trump’ın kampanyasında aktif bir şekilde yer aldı. Bu görülmemiş bir sahtekarlıktır: Başkanlığı kazanma fırsatını artırmak için yabancı bir güçle ittifak içinde olan ABD başkanlık adayının bir kampanyasıdır.”