Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump sert çıktı, NATO acil toplandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü’nün (NATO) 29 üyesi, bugün Brüksel’de NATO’nun askeri harcamalarındaki artışı görüşmek üzere ABD Başkanı Donald Trump tarafından talep edilen olağanüstü toplantıya katıldı.

Diplomatik bir kaynak tarafından yapılan açıklamaya göre Trump, NATO Zirvesi’nde kendisine verilen süreyi, askeri harcama konusunu ele almak için değerlendirdi. Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e ‘bu konunun ele alınacağı acil bir toplantı düzenlemesi’ çağrısında bulundu. Başka bir kaynak da ‘acil bir toplantı’ yapıldığını doğruladı.

Konuyla ilgili Reuters’a konuşan diğer iki kaynak ise, Başkan Trump’ın NATO Zirvesi’nin kapalı bir oturumunda bazı üye ülkelere, savunma harcamaları konusundaki taahhütlerini yerine getirmemeleri ve askeri harcamaları artırmamaları sebebiyle bir kez daha sert çıktığını aktardı. Trump’ın sözleri NATO ortaklarıyla yapılan oturumda rahatsızlığa neden olurken, liderler Gürcistan ve Ukrayna ile yapılan oturuma ara verdi.

Trump’ın, üye ülkelere ABD’nin NATO’dan çıkacağı tehdidinde bulunduğu iddialarını yalanlayan kaynaklar, ABD Başkanı’nın düşük savunma harcamaları sebebiyle ‘müttefiklerine karşı sert eleştirilerde bulunduğunu’ ancak ittifaktan çekilmekle tehdit etmediğini savundu.