Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Sessions’ı ‘Adalet Bakanı’ olarak seçtiğine pişman | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York Times gazetesi, Trump’ın şu konuşmasını yayınladı: “Rusya özel araştırmalarından çekileceğini bilseydim Jeff Sessions’u adalet bakanlığına tayin etmezdim.”
Trump, “Sessions’un soruşturmalardan çekilmemesi gerekiyordu, istifa edeceğini görevden çekilmeden önce bana bildirmesi gerekiyordu ve ben de göreve başkasını seçerdim” şeklinde konuştu.

Sessions, mart ayında, 2016 yılı ABD başkanlık seçimlerinde, Rusya müdahalesinin olduğu yönündeki soruşturmalardan feragat etti. Rusya ve Trump kampanyalarına hile karıştığı düşünülüyor. Sessions istifasını, geçen yıl Rusya Büyükelçisi ile tayin onay toplantısının yapılmamasından sonra vermişti.
Sessions adına konuşan bir sözcü, Reuters’ın sorularını cevaplamayı reddetti.

Başkan Trump kampanyasına destek vermiş olan Eski Senatör Sessions’ın, Trump ile soruşturmalar konusundaki gerginliği sebebiyle istifasını sunduğu söyleniyor.
Trump, New York Times’a yaptığı açıklamasında, Almanya’da yapılan G20 zirvesi akşam yemeği sırasında, konunun kendisi ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında konuşulduğunu, 15 dakika sürdüğünü ve esprilerle geçtiğini söyledi. Bu konuşma tartışmalara yol açtı.

Politik Risk Danışmanlığı Avrasya Grubu Başkanı Ian Bremmer, toplantının bir saat sürdüğünü ifade etti.