Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Singapur ve Papua Yeni Gine’de düzenlenecek Asya liderleri zirvesine katılmayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kasım ayında, Singapur ve Papua Yeni Gine’de düzenlenecek Asya liderleri zirvesine katılmayacağını ve zirveye yardımcısı Mike Pence’nin gideceğini bildirdi. Açıklamanın zamanlaması, ABD’nin Çin ile gerginlik stratejisinin bir parçası olduğu yorumlarını beraberinde getirdi.

Trump, Singapur’da gerçekleşecek Amerika Zirvesi, Güneydoğu Asya Zirvesi ve Doğu Asya Zirvesi ile Papua Yeni Gine’de gerçekleştirecek “Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu” için davet almıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sara Sanders, Trump’ın Pence’den kendisini söz konusu zirvelerde temsil etmesini istediğini ve Pence’nin bu zirvelerde ABD’nin Hint-Pasifik bölgesindeki serbest ticaret vizyonunu aktaracağını belirtti.

Trump, İrlanda’ya da bir ziyaret gerçekleştirecek

Trump ise 11 Kasım’da, ikinci dünya savaşının bitişinin yıldönümü törenlerine katılmak üzere Avrupa’ya gidecek.

Sanders, açıklamasında, “Başkan Trump, Avrupa ziyareti esnasında ikili ilişkileri tazelemek üzere İrlanda’ya da bir ziyaret gerçekleştirecek” dedi.

ABD Başkanı’nın Avrupa ziyareti sonrası G20 zirvesine katılmak üzere Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e geçeceğini söyleyen Sanders, Trump’ın Buenos Aires’ten sonra Kolombiya’ya geçerek, Bogota hükümetiyle uyuşturucu ticaretiyle mücadele ve bölgesel sorunlar üzerine görüşmeler gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.

Trump’ın Singapur ve Papua Yeni Gine zirvelerine katılmayacak olması, gerginliklerin hat safhaya yükseldiği bölgeye yeterince önem vermediği şeklinde yorumlanıyor.