Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Singapur zirvesini iptal etse de açık kapı bıraktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 12 Haziran’da Singapur’da yapılacak olan zirveyi iptal ettiğini açıklaması, bölgedeki müttefiklerini olduğu gibi tüm dünyayı şaşkınlığa uğrattı.

İki liderin yapacağı görüşmeyi 78 gün önce onaylayan Beyaz Saray, dün, ABD Başkanı’nın Kuzey Kore lideri’ne gönderdiği ve içerisinde zirveyi iptal etme nedenlerinin yer aldığı mektubu paylaştı.

“Son ifadenizde ‘muazzam öfke ve açık düşmanlık’ vardı

Trump mektubunda Kim Jong-un’u kınayarak, “Ne yazık ki, en son ifadenizde gösterilen muazzam öfke ve açık düşmanlığa dayanarak, şu anda, uzun zamandır planlanmış toplantının gerçekleştirilmesinin uygunsuz olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

‘Pervasızca’ bir adım atmaması konusunda Kuzey Kore’yi doğrudan uyarmayı da ihmal etmeyen Trump, “ABD Savunma Bakanı General Mattis ve Genelkurmay Başkanı ile görüştüm. Eğer gerekirse ordumuz hazırdır. Güney Kore ve Japonya ile de görüştüm. Eğer Kuzey Kore aptalca veya pervasız adımlar atacak olursa, onlar da hazırlar” ifadelerini kullandı.

Açık kapı bıraktı

Ancak Trump, yine de mektubunda, zirveye dair açık kapı bırakmayı da ihmal etmedi. “Umarım Kuzey Kore ile her şey yoluna girecektir. Mevcut zirvenin gerçekleşmesi veya zirvenin daha sonra yapılması da dahil, her şey olabilir. Olmazsa, biz her zamankinden daha hazırız” sözlerinin ardından, Kuzey Kore’ye karşı şimdiye kadar uygulanan güçlü yaptırım ve baskıların devam edeceğini de kaydetti.

Serbest bırakılan ABD’li rehineler için teşekkür etti

ABD’li rehinelerin serbest bırakılması konusunda Kuzey Kore’ye teşekkür eden Trump, “Şimdi aileleriyle birlikte olan rehineleri serbest bıraktığınız için size teşekkür etmek istiyorum. Bu, derinden takdir ettiğimiz güzel bir jestti.” ifadelerini kullandı.

Trump, Kuzey Kore lideri Kim’e, dünya ve özellikle Kuzey Kore, kalıcı barış ve refah için büyük bir fırsatı kaçırdı. Bu durum, tarihteki üzücü anlardan biri oldu” şeklinde mesaj verdi.

İptal kararında, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı’nın açıklamaları etkili oldu

Trump’ın zirveyi iptal etme kararı, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Choe Son-hui’nin açıklamalarının ardından geldi.

Son-hui, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ‘siyasi bir kukla’ olduğunu söyleyerek, Pence’in ‘Kuzey Kore’nin Libya gibi olacağına ilişkin açıklamalarını, ‘aptalca’ ve ‘cahilce’ olarak nitelendirmişti.

“ABD’ye, daha önce görülmemiş korkunç bir trajedi tattırabiliriz”

Kuzey Kore’nin ABD’ye, ‘daha önce görülmemiş ve asla hayal edilemeyecek korkunç bir trajedi tattırabileceği’ uyarısında bulunan Choe, diyalog için yalvarmayacaklarını belirtti.

Pence de Kuzey Kore’ye Libya tehdidi

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Fox News kanalına verdiği röportajda, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a gelecek ay yapılması planlanan zirve gerçekleştiği takdirde, Başkan Donald Trump’ı ‘oyalamaması’ konusunda uyarıda bulunarak, bunun büyük bir hata olacağını söylemişti.

Pence ayrıca, ABD ile nükleer bir anlaşmaya varması konusunda Kuzey Kore’ye uyarıda bulunarak, aksi takdirde bu ülkenin sonunun Libya’ya benzeyebileceğini söyleyerek tehdit etmişti.

Pompeo: Kim’i ikna etmeye çalıştım

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Senato Dış İlişkiler Komitesi üyeleri önünde dün yaptığı konuşmada, “Kim’e, Başkan Trump’ın kendileri ile Kuzey Kore’nin rotasını değiştirmek ve güvenliğini sağlamak için nükleer silahlarına güvenmekten vazgeçmesi konusunda bir anlaşma sağlamak için içtenlikle çalıştığını açıkladım. Rejimin ABD ile birlikte çalışmasını sağlamak için de onu ikna etmeye çalıştım” dedi.

ABD’nin zirveye hazırlanmak için iki ülkenin temsilcilerinin bir araya gelmesi talebine Kuzey Kore’nin cevap vermemesinin ardından son iki gün boyunca Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamalar nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını dile getiren Pompeo, Kuzey Kore ile yeniden bir araya gelme ihtimalini de dışlamadı.

“ABD Kuzey Kore ile görüşmelere devam etmeye kararlı”

ABD’nin Kuzey Kore ile görüşmelere devam etmeye kararlı olduğunu ifade eden Pompeo, “Kuzey Kore, güneydeki komşusu Güney Kore gibi refaha ulaşmak için mevcut fırsattan faydalanacaktır” diye konuştu.

Pentagon: Kışkırtıcı eylemlere cevap vermeye hazırız

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), herhangi bir ‘kışkırtıcı eyleme’ cevap vermeye hazır olduklarını açıkladı.

ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Cevap vermeye hazırız. Önümüzdeki birkaç gün içinde neler olacağını göreceğiz. Eğer provokasyonlar olursa, bölgedeki müttefiklerimiz ve ortaklarımızla koordinasyon içinde buna cevap vermeye kesinlikle hazırız” yorumunda bulundu.

Güney Kore: Üzgünüz

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Trump’ın zirveyi iptal etme kararından dolayı üzüntü duyduğunu açıklayarak iki lidere doğrudan görüşme çağrısında bulundu.

Guterres: Zirvenin iptalinden büyük endişe duyuyorum

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi’nde BM’nin silahsızlanmaya ilişkin hazırladığı yeni raporu açıklarken yaptığı konuşmada, zirvenin iptal edilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Guterres, taraflara, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için barışçıl yollardan diyaloglarını sürdürme çağrısında bulundu.

Zirvenin geleceğine dair uzmanların yorumları

Trump’ın zirvenin iptalini açıklamasının ardından uzmanlardan farklı tepkiler geldi. Bazıları diplomatik müzakerelerin devam edeceği yönünde iyimserliğini korurken, bazıları ise Kuzey Kore lideri Kim’in, komşularını balistik füze ve nükleer programı ile provoke etmeye yeniden başlayacağını düşünüyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan İngiltere’deki Kraliyet Stratejik Araştırmalar Güvenlik ve Savunma Enstitüsü’nde Kuzey Kore Uzmanı Tom Plant, Trump’ın önünde iki seçenek olduğunu söyleyerek, ABD Başkanı’nın zirveyi gerçekleştirmek için ödünler vereceğini ya da minimum kayıpla zirveden çekilmeyi göze alması gerektiğini belirtti.

Plunt, Trump’ın mektubunun her zamanki diplomatik yazışmalardan farklı olmasına rağmen, zirvenin iptal edilme sebebinin Kim’in düşmanca tavrından kaynaklandığının açıkça belirtilmiş olduğuna dikkat çekti. Kuzey Kore’nin, Washington’un nükleer silahsızlanma talebine gerektirdiği kadar çabuk cevap vermemesinin sürpriz olmadığına da vurgu yaptı.