Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ‘suç ortaklığı’ suçlamasını ‘tuzak’ olarak tanımladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin 2016 seçimlerinde Rusya’nın müdahalesini araştıran özel araştırmacı Robert Mueller’in soruşturmasını eleştirdi.

Trump 2 Mayıs’ta attığı tweette “Hiçbir suç ortalığı yok. Bu iddia aldatmaca. Adalet için herhangi bir engel de yok. Bu sadece bir tuzak. Şu anda sadece Kuzey Kore ile devam eden nükleer savaş müzakereleri, ticaret açığı konusunda Çin ile müzakereler, NAFTA müzakereleri var” ifadelerini kullandı. Trump ayrıca soruşturmaları ‘Cadı Avı’ olarak tanımladı.

Trump bu açıklamaları, Özel Müfettiş Robert Mueller tarafından Başkan’a sorulması planlanan soruların sızmasından sonra, Trump’ın soruşturmayı engellemeye çalışıp çalışmadığı konusunun ortaya çıkmasından ve ABD seçimlerindeki olası Rus müdahalesinin Trump ile bağlantısı olduğu varsayımından sonra yaptı.

Salı günü Trump, New York Times tarafından Mueller’in Trump’ın Rusya’ya soruşturmayı engellemeye çalışıp açmadığını sorgulayan incelemenin ayrıntılarının yayınladığı soruları Twitter üzerinden eleştirdi.

Bu sorularda, Trump’ın seçim kampanyası ile Rus müdahalesi arasında bağlantıların olup olmadığı sorgulanıyor. New York Times’ın haberine göre soru listesinde, Haziran 2016’da Hillary Clinton kampanyasına yönelik saldırgan bilgiler sunmayı teklif eden Rus avukatlarla Trump Tower’daki görüşmeye ilişkin sorular da bulunuyor.

Trump bu sorulara Twitter hesabı üzerinden “Asla gerçekleşmeyen bir suçta adaleti engellemek çok zor görünüyor. Bu bir kovalama kampanyası!” sözleri ile tepki vererek, listede suç ortaklığı ile ilgili hiçbir sorunun bulunmadığını iddia etti. Bu soruları inkar eden Trump, onları ‘Sahte ve uydurma suç’ olarak tanımladı. Gazeteye göre Trump’ın eski danışmanı Paul Manafort’un da aralarında bulunduğu Trump’ın kampanya yetkilileri hakkında en az bir soru bulunuyor. Soruda “Paul Manafort’un da aralarında bulunduğu kampanya yetkilileri ve Rusya’nın seçim kampanyasına destek vermesi hakkında ne tür bilgilere sahipsiniz” ifadeleri kullanıldı.

Mueller’in Trump’ın araştırmacılara yalan söylemekle suçlanan ve onlarca işbirliği içinde olduğuna inanılan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ı affetmesiyle ilgili soru sorduğu da ortaya çıktı. Fakat bir yıl süren soruşturmada Trump’ın şüpheli olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadı. Mueller’in Trump’ın Ruslarla işbirliği yaptığına dair iddiası da yeniden reddedildi.

Washington Post (WP) gazetesi, Muellerin Mart ayında Trump’ın federal heyet karşısında sorgulamayı reddetmesi durumunda, jüri önüne çıkması için çağrılabileceğini bildirdiğini aktardı.

Öte yandan Trump’ın soruşturması hakkında doğrudan yetki sahibi olan Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein’ın Salı günü Cumhuriyetçilerin kongreye katılmasından sonra adalet bakanlığının tehditlere boyun eğmeyeceğini açıkladı. Trump yardımcıları ile Rosenstein’in görevden alınmasını ve Mueller’in soruşturma kapsamında şimdiye kadar aralarında Trump’ın 3 eski kıdemli danışmanının da bulunduğu 19 suçlamayı tartıştı.

Trump’ın eski doktoru Harold Bornstein CNN’e yaptığı açıklamada, Trump’ın adaylığı sırasındaki sağlık raporu hakkında “Tüm mektubu o (Trump) dikte ettirdi. Mektubu ben yazmadım” diye konuştu.

Aralık 2015’te Trump’ın seçim kampanyası sırasında yayınlanan raporda, Trump’ın bugüne kadar Başkanlığa seçilecek en sağlıklı birey olacağı ifade ediliyordu.

Bornstein NBC’ye verdiği demeçte Trump’ın bir korumasının geçtiğimiz yıl ofisine gelerek Başkan’ın tüm kayıtlarına el koyduğunu açıkladı. “Yaklaşık 25-30 dakika kaldılar ve bu çok fazla kaosa neden oldu” ifadelerini kullanan Bornstein, Şubat 2017’de meydana gelen olayı işaret ederek, bu olay nedeniyle üzüldüğünü ve korktuğunu ifade etti. Bornstein Trump’a tek gerçek onuçların ve raporların ofisinden alındığını ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders bunların ‘normal bir prosedür’ olduğunu ifade etti. Bornstein’e göre olay, Trump’ın yıllarca saçlarını güçlendirmek için ilaç yazdığını New York Times gazetesine yazdıktan 2 gün sonra gerçekleşti.