Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Suudi Arabistan ile ittifakımız çok büyük | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan ile olan ilişkilerinin güçlü olduğunu vurgulayarak, “İki ülke arasındaki ittifak oldukça büyük” değerlendirmesinde bulundu. Suudi Arabistan’ın İran’ın Ortadoğu’daki genişlemesi karşısında durduğunu sözlerine ekleyen Trump, Riyad’ın terörist gruplar ile kararlı mücadele ettiğini dile getirdi.

Trump, Suudi Arabistan’ın dünya petrol piyasalarının fiyat istikrarını koruduğunu belirterek, Washington’un Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi meselesi ile ilgilendiğine ve dava ile ilgili adı geçen sanıklara yaptırım uyguladığına dikkat çekti.

Trump, dün Beyaz Saray’dan yaptığı bir basın açıklamasında şunları söyledi:

“Dünya çok tehlikeli bir yer. Mesela İran, Yemen’de Suudi Arabistan’a karşı girişilen kanlı savaşın sorumlusudur. Ayrıca demokrasiyi çürütecek kırılgan birtakım girişimler ile Irak’ı istikrarsızlaştırmaya çalışıyor ve Lübnan’daki terör örgütü Hizbullah ile milyonlarca vatandaşını öldüren Suriye’deki diktatör Beşşar Esed’i destekliyor. Benzer şekilde, İranlılar birçok Amerikalıyı ve Ortadoğu’nun çeşitli bölgelerindeki diğer masum insanı öldürdü. İran açık ve güçlü bir şekilde ‘ABD ve İsrail’e ölüm’ diye sesleniyor. Bu nedenle İran, terörün dünya çapındaki en büyük sponsoru olarak değerlendiriliyor.”

İranlılar ayrılmayı kabul ettikleri takdirde Suudi Arabistan’ın Yemen’den çekilmeye hazır olduğunu belirten Trump, Suudi Arabistan’ın hızlı bir şekilde Yemen’e insani yardımlarda bulunacağını kaydetti. Trump, Riyad’ın terörle mücadelede oynadığı role dikkat çekerek, Suudi Arabistan’ın teröre karşı yürüttüğü mücadelede milyarlarca dolar harcadığını söyledi.

ABD’den 17 kişiye ‘Kaşıkçı’ yaptırımı

Cemal Kaşıkçı cinayetini “korkunç” olarak nitelendiren ve ülkesinin bunu göz ardı edemeyeceğini dile getiren Trump, ülkesinin Kaşıkçı cinayeti ile ilişkili sanıklar hakkında güçlü önlemler aldığına dikkat çekerek, Kaşıkçı cinayeti hadisesinde adı geçen 17 kişiye karşı yaptırım uygulandığını belirtti.

Trump, Washington ve Riyad arasında imzalanan ve birçok yatırımı içeren sözleşmelerin 450 milyar dolar değerinde olduğunu belirterek, söz konusu meblağ hakkında “rekor miktarda para, ABD için büyük bir ek zenginlik, büyük bir iktisadi kalkınma” değerlendirmesine bulunarak, yüzbinlerce kişi için iş fırsatı yarattığını ifade etti. Boeing, Lockheed Martin, Raytheon ve birçok üst düzey ABD savunma şirketi gibi askeri şirketlerden yapılan askeri ekipman alımları kapsamında 110 milyar dolar harcanacağını açıklayan Trump, “Bu sözleşmeleri iptal edersek, bundan en çok faydalanan taraf Rusya ve Çin olacak. Tüm bu yeni işlere sahip olmaktan dolayı oldukça sevinecekler. Bu, doğrudan ABD tarafından onlara verilmiş bir hediye olacak” dedi.

Trump, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Kaşıkçı cinayetinin planlanması ve gerçekleştirilmesi hakkında herhangi bir bilgileri olduğunu reddettiklerini vurgulayarak, “İstihbaratımız tüm bilgileri değerlendirmeye devam ediyor” dedi. Suudi Arabistan ile olan ilişkilerinin güçlü olduğunu kaydeden ABD Başkanı Donald Trump, İran’a karşı olan mücadelede iki büyük müttefik olduklarını belirtti.

Trump sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı siyasi sebepler ve diğer birtakım nedenler ile farklı bir doğrultuda ilerlemek isteyen Kongre üyeleri olduğunun farkındayım. Bunu yapmakta özgürler ve Amerika’nın güvenliği ve selameti ile mutlak olarak uyumlu olduğu takdirde bana sunulan herhangi bir fikri gözden geçireceğim. Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan, bizimle yakın bir işbirliği çerçevesinde çalıştı. Petrol fiyatlarının makul seviyelerde tutulmasına yönelik taleplerime cevap verdiler. Bu dünya için çok önemli olan bir durumdur. ABD Başkanı olarak, bu çok tehlikeli dünyada Amerika’nın ulusal çıkarlarını gerçekleştirmek için çabalıyorum. Bize zarar vermek isteyen ülkelerin karşısında duracağız. Basitçe söylemek gerekirse: Öncelikle Amerika!”