Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Suudi ve BAE Veliaht Prensi ile telefonda görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile telefonda görüştü. Görüşmelerde bölgedeki gelişmeler ve İran’ın bölgeye müdahalesi karşısında Körfez işbirliğini güçlendirme konuları değerlendirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Trump’ın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve BAE Veliaht Prensi ile, ülkeler arasındaki güvenlik ve ekonomi alanındaki işbirliğinin artırılmasına yönelik konuların ele alındığı ifade edildi.

KİK’in önemine dikkat çektiler

Trump, İran’ın istikrarı bozma faaliyetleri ve teröre karşı mücadelede, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerini etkinleştirmedeki liderliği için Suudi Arabistan Veliaht Prensi’ne teşekkür etti.

Telefon görüşmesinde üç lider de, bölgesel tehditleri hafifletmek ve bölge için ekonomik refah sağlamak için, KİK’in ve bölgesel işbirliğinin önemi konusunda mutabık kaldılar.

Veliaht Prens’in, Washington’a ikinci ziyareti

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, yakında çok sayıda ABD’li CEO ile New York ve San Francisco’da önemli ekonomik toplantılar gerçekleştirecek. Bu, Veliaht Prens’in, Başkan Trump ve babası Kral Selman’ın göreve gelmesinden bu yana, Washington’a yaptığı ikinci ziyaret olacak.

Veliaht Prens, Mart 2017’de Washington’u ziyaret etti. Bu ziyaretinde ekonomik toplantılar yaparak, Suudi Arabistan’ın ‘2030 Vizyonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Global piyasalar Aramco’nun halka arzını beklerken, ayrıca maliyeti 500 milyar doları aşan, Kızıldeniz limanında inşa edilecek yeni teknoloji kenti NEOM da dikkatleri üzerine çekiyor.