Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump talep gelmesi halinde Ruhani ile görüşmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Amerikan TV kanalı NBC’de katıldığı bir programda, pazartesi başlayacak Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul zirvesi ve diğer konuları ele aldı.  Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu hafta yapılacak Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurul zirvesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmek istediğini belirtti.

Pompeo, “Başkan Trump her an biriyle görüşmekten mutluluk duyar ve bu konuda oldukça açık.” ifadesini kullandı ama görüşme talebinin İran lideri Hasan Ruhani tarafından gelmesi gerektiğini savundu.

Öte yandan görüşmelere hazır olan BM 73. Genel Kurulu pazartesi 140’tan fazla devlet ve hükümet başkanına ev sahipliği yapacak.

BM Genel Kurulu’na geçen yılki hitabında Kuzey Kore’yi nükleer programı nedeniyle ”yok etmekle” tehdit eden ABD Başkanı Trump’ın bu yıl da İran’ı hedef alması bekleniyor.

Trump ayrıca, ilk kez ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) eylül ayı dönem başkanı olması nedeniyle 26 Eylül’de yapılacak ”İran nükleer anlaşma ve kitle imha silahları” oturumuna da başkanlık edecek ve “konsey başkanı” sıfatıyla başkanlık tokmağını kullanacak.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin BM 73. Genel Kurul görüşmelerine katılacağı resmi olarak açıklansa da Ruhani’ye Trump’ın ”İran’a yönelik hakaretlerini” dinlememek için New York’a gitmemesi yönündeki baskılar artıyor.

Haley: İran ekonomisi kötüye gidiyor

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran ile hala çalışan Avrupalı şirketleri eleştirdi. CBS televizyonuna açıklamalarda bulunan Haley,
ABD’nın yaptırım uygulamalarının çalıştığı ve İran ekonomisinin bundan etkilendiğine dair göstergeler olduğunu söyledi.

ABD’nin, İran ile çalışan Avrupa ülkeleri ile ‘ticaret yapmama’ tutumunun değişmediğini dile getirerek, “Karar vermek zorundalar. Eğer iş dünyasına bakarsanız, şirketler İran’dan çekilecek. Çünkü İran ekonomisi kötüye gidiyor” dedi.