Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Tayland Başbakanı Prayut ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tayland Başbakanı Orgeneral Prayut Çan-oça, pazartesi günü Trump ile görüşmek üzere Washington’a ziyaret gerçekleştirdi. Çan-oça, 2005 yılından beri Washington’u ziyaret eden ilk Tayland Başbakanı.

Tayland Başbakanı ve eşini, ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania karşıladı.

Ziyaretin gündeminde; ticari konular, güvenlik işbirliği ve bölgesel meseleler yer aldı.

Prayut Çan-oça, Las Vegas’ta dün gece meydana gelen silahlı saldırıda hayatını kaybedenler için Trump’a ve ABD halkına başsağlığı dileklerini iletti. Amerikan halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını dile getiren Başbakan, Porto Rico’daki Maria kasırgası kurbanlarına da başsağlığı dilediğini söyledi.

İki ülkenin arasındaki işbirliğini güçlendirmek için beraber çalışarak, bütün sorunları aşabileceklerine emin olduğunu söyleyen Prayut Çan-oça, ABD ve Tayland’ın, terörizm ve diğer tehditlerden korunmak için yakın işbirliği içinde çalışacaklarını söyledi.

Öte yandan, ABD ile Tayland arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını anlatan Trump, bu ilişkileri sürdürmek ve iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ortaklığı geliştirmek için çaba gösterdiklerini bildirdi. Trump, “Tayland ile ticaretteki ilişkimiz daha da önem kazanmaktadır. Tayland’daki satışları belirli bir dereceye kadar artıracağız” dedi.

Tayland, Kuzey Kore’nin ticaret ortakları arasında yer alıyor ve iki ülke 42 yıldır diplomatik ilişkilerini sürdürüyor.