Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Tillerson’ı neden görevden aldı? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump bugün Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı görevden alma kararına yönelik herhangi bir tartışma yaşanmadığını söyledi. Tillerson ile birçok konuda anlaşmazlık yaşadığını vurguladı.

Trump açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“İran ile yapılan nükleer anlaşma çok kötü ancak Tillerson bu konuda benimle aynı fikirde değildi. Ben ve Tillerson birçok konuda anlaşmazlık yaşıyorduk. Görevden alma konusunu onunla konuşmadım. İyi anlaşıyorduk fakat bazı konularda anlaşmazlığa düştük. İran’la varılan nükleer anlaşmayı Tillerson kabullenirken ben bunun korkunç olduğunu düşünüyorum. Onu iptal etmek ya da bir şeyler yapmak istedim. Bu konudaki tutumum biraz farklıydı, bu yüzden anlaşamadık.”

Donald Trump, geçen kasım ayında Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın süresinin sonuna kadar görevde kalacağından emin olmadığını söylemişti. Başkan, bazı Bakanlık görevlilerinin politik programını desteklememesinden memnun olmadığını da dile getirmişti.

Trump, Fox News’e verdiği bir röportajda kendisinin ABD’nin dış politikasını sadece kendisinin belirleyeceğini ve buna da hakkı olduğunu söylemişti. “Tek önemli kişi benim” ifadelerini kullanmıştı. Tillerson’ı görev süresi boyunca tutmayı planlayıp planlamadığı sorusuna ise “Bilmiyorum, göreceğiz” şeklinde yanıt vermişti.

İran’ın ve Kuzey Kore’nin nükleer programları üzerinde artan gerilim de dâhil bir dizi küresel düzeydeki başlıkta Beyaz Saray ile ABD Dışişleri Bakanlığı arasında anlaşmazlıklar yaşandı.

Tillerson ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Başkan Trump ile konuşmadım. Görevden neden alındığımı bilmiyorum” ifadesini kullandı.

Trump’ın açıklaması, Tillerson’ın Afrika’ya gerçekleştirdiği kısa ziyaretin hemen sonrasında geldi.

Trump kararının haklılığını savunurken üst düzey ABD’li bir yetkili ABD Başkanı’nın Kuzey Kore ile yapılacak müzakerelerden önce ekibini değiştirmek istediğini belirti.

Tillerson, geçen aralık ayı başında ABD Başkanı Trump’ın kendisini görevinden uzaklaştırma niyeti bulunduğuna dair tahminde bulunmuştu.

Trump, Mike Pompeo’nun söz konusu kritik pozisyon için doğru kişi olduğunu ifade etti.