Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, Tillerson’ın görevden alacak mı? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, Beyaz Saray, CIA Başkanı Mike Pompeo’yu Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un yerine getirmeyi planlıyor.

New York Times’ın, ABD yönetiminde bulunan üst düzey bir kaynaktan aktardığı bilgiye göre, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly, önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesi beklenen değişiklikle ilgili hazırlıklarını sürdürüyor. Ancak gazetede, Başkan Donald Trump’ın kararı onaylayıp onaylamadığı ile ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Öte yandan gazete, CIA direktörü Pompeo’nun yerine ise Beyaz Saray’da ulusal güvenlik konusundan sorumlu olan Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton’ın geleceğini iddia etti. Geçtiğimiz aylarda Başkan Trump’ın İran’ın nükleer dosyası ve göçle ilgili konularda yapılan tartışmalarda Cotton’un ismi ön plana çıkmıştı

Sanders, istifa iddialarını yalanladı

Buna karşılık, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Tillerson’un görevden alınacağına dair çıkan haberler sorulduğunda, “Tillerson halen görevindedir. Henüz bu konu ile ilgili bir duyuru yapılmadı” şeklinde yanıtladı. Sanders açıklamasında, “Şu aşamada böyle bir açıklama yok. Tüm hükümet yetkilileri, Trump yönetiminin inanılmaz derecede başarılı geçirdiği ilk yılının sonuna odaklandı” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı ve Dışişleri Bakanı arasındaki ilişkiler, son dönemde önemli ölçüde bozuldu. Bu bağlamda, Tillerson, ekim ayı başında NBC News’te yaptığı açıklamada, Başkan Trump’ı ‘pisliğin biri’ olarak nitelendirmişti. Trump ise, Dışişleri Bakanı’nı, Kuzey Kore krizini çözmek için izlediği diplomatik çabalarını ‘boş çabalar’ olarak değerlendirerek açıkça eleştirmişti.