Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump: Trudeau’nun açıklamaları Kanada’ya pahalıya mal olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada’nın Quebec City kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’ndeki tartışmaların “olumlu” geçtiğini belirtti.

Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya da gözdağı verdi ve açıklamalarının bedelini ödeyeceğini söyledi. “G7 ile çok iyi bir toplantı yaptık” ifadelerini kullanan ABD Başkanı¸ Trudeau’nun toplantıdan sonra Washington’u G7 Sonuç Bildirgesi’den çekilmeye iten açıklamalarının Kanada’ya pahalıya mal olacağını söyledi.

Kanada ve Trump arasındaki gerginlik, G7 zirvesi ve ortak bildirinin onaylanmasının ardından artmıştı. Kanada, süt ürünlerindeki vergileri kınamış ve ABD’nin G7 Sonuç Bildirgesi’nden çekildiği açıklanmıştı.

Öte yandan G7 sonrasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı tarihi zirve için Singapur’a hareketi sırasında başkanlık uçağından açıklama yapan Trump ise, Trudeau’yu ‘dürüst olmamakla’ suçladı. ABD Başkanı, “Kanada’da süt ürünleri için yüzde 295 boyutunda çok büyük bir ticaret açığımız var. Bu çiftçilerimiz için haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

Justin Trudeau, düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Kanada’dan ithal edilecek çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasını Kanada halkına “hakaret” olarak nitelendirmişti.