Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ve Trudeaue telefonda NAFTA anlaşması ve çelik konusunu ele aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı (NAFTA) ele aldı. Trump, Pazartesi günü Twitter üzerinden paylaştığı bir iletide çelik ve alüminyumda uygulanması planlanan gümrük vergisinden ancak yeni ve adil bir NAFTA ile vazgeçileceğini belirtti. Trump, Twitter iletisinde “Meksika ve Kanada ile büyük dış ticaret açığımız bulunuyor. Şu anda tekrar müzakere edilen NAFTA, ABD için kötü anlaşma oldu.” dedi.

Kanada hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Trump ve Trudeaue’nin NAFTA anlaşması müzakerelerinde kaydedilen ilerlemeden memnuniyet duydukları belirtildi. Yapılan açıklamada, ayrıca iki liderin bu müzakerelerin tamamlanmasının önemi üzerinde anlaşmaya vardığı ifade edildi.

Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini açıklamasından birkaç gün sonra, Trudeaue’nin yaptığı açıklamada ABD yönetimi tarafından çelik ve alüminyuma getirilmesi önerilen ek vergiler hakkında derin kaygılar taşıdığını dile getirmişti.

Yeni vergilendirme NAFTA anlaşmasını kolaylaştırmayacak

Kanada hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Trudeaue’nin, vergi koymanın NAFTA anlaşması konusunda uzlaşmayı kolaylaştırmayacağını vurguladı.

Trump’ın, üç Kuzey Amerika ülkesini (ABD, Kanada ve Meksika) bir araya getiren NAFTA antlaşması üzerinde yeni bir uzlaşmaya varıldığı takdirde getirmeyi planladığı vergilerin istisnalar içereceğini açıkladı.

Trump, ticaretteki korumacı politikaları çerçevesinde ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirme niyeti olduğunu açıklamıştı.

Buna karşılık, Avrupa Birliği (AB), ABD mallarında benzer tedbirler hazırladığını açıkladı.

Başkan Trump, ABD çıkarlarına zarar verdiği gerekçesiyle birçok uluslararası anlaşmayı göz hapsine aldığını açıklamıştı. Trump, göreve geldikten üç gün sonra 23 Ocak’ta imzaladığı başkanlık kararnameleriyle TPP’den çekilme ve NAFTA’nın yeniden müzakereye açılma kararlarını duyuran Trump, 1 Haziran’da Paris İklim Anlaşmasından çekilme kararını ilan etti. UNESCO’dan ayrılma kararı açıklaması ise 12 Ekim’de yapıldı. İran’la nükleer anlaşmanın kaderine etki edecek yeni İran stratejisi ise 13 Ekim’de duyuruldu.