Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, ulusal güvenlik stratejisini açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin üstünlüğü ve eşsizliğini baz alan, ayrıca başta Rusya ve Çin olmak üzere dünyanın tüm ülkeleri karşısında askeri ve ekonomik gücünü arttırma odaklı olan ulusal güvenlik stratejisini açıkladı.

Stratejisi kapsamında Trump, “radikal İslamcı terör ideolojileri” ile mücadele, sınırları güvenli kılma ve teröristlerin ABD topraklarına girmelerini engelleme ilkelerine de değindi.

Trump, yönetiminin İran ve İran Devrim Muhafızları ile mücadele, rejimin nükleer silaha ulaşacak yollarını kesme kararlılığını yineledi.

Beyaz Saray, ‘Önce ABD’ başlıklı 55 sayfalık ulusal güvenlik stratejisini kamuyla paylaştı, daha sonra ise Trump Beyaz Saray’da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Eski ABD liderlerini halkın gerçek çıkarlarına hizmet etmemekle suçlayan Trump, “Önceki başkanların hatası, ABD sınırlarını ardına kadar açmalarıydı” dedi ve sınırların korunamaması halinde ABD’yi de koruyamayacaklarını söyleyerek sınır politikalarının öncelik taşıdığını vurguladı.

İran’a uygulanan yaptırımlardan bahseden Trump, “İran Devrim Muhafızları terörizmi destekliyordu ve biz onlara yaptırım uyguladık” ifadelerini kullandı.

DEAŞ’la mücadeleye değinen Trump, “ABD, DEAŞ’a önemli darbeler indirmiştir. Nereye kaçarlarsa takip ediyoruz ve ABD sınırlarından içeri girmelerine izin vermiyoruz” dedi.

Kore Yarımadası’nda tırmanan gerilime ilişkin “Kuzey Kore’nin izole edilmesinde daha yapacak çok şey var” diyen Trump, “Bu rejim dünyayı tehdit edememeli” ifadesiyle sözlerini sürdürdü.

Trump’ın gündeminde Rusya ve Çin’le ilişkiler de vardı. Rusya ve Çin’i ‘rakip kuvvetler’ olarak tanımlayan Trump, “Amerikan etkisine, değerlerine ve zenginliğine meydan okuyan rakiplerimizle, ki bunlar Rusya ve Çin, karşı karşıyayız. Onlarla ve diğer ülkelerle büyük ortaklıklar kurmaya çalışacağız, ancak ulusal çıkarımızı koruyan bir şekilde” dedi ve Rusya’nın ABD’ye istihbarat paylaşımından dolayı teşekkür etmesini örnek gösterdi.

Önce geçmişin hatalarına bakmamız lazım, eski ABD liderleri ‘felaket’ ticaret anlaşmaları yapıp, milyonlarca işi ülke dışına yolladılar” diyen Trump, “Seçimlerden sonra iki milyon yeni iş sahası oluşturduk, borsalar rekor düzeyde yükseldi, 22 yasal kısıtlamayı kaldırdık, ekonomi yüzde 3’ün üzerinde büyüdü, tüketici güveni arttı” dedi.

‘Stratejinin dört temeli’

ABD Başkanı Donald Trump, ulusal güvenlik stratejisinin dört temelini şöyle sıraladı:

Yeni strateji belgemiz önceliği sınırlarımızın güvenliğine verecek.

Stratejimizde ikinci temel prensip Amerika’nın refahını korumak ve güçlendirmek olacak.

Stratejimizin üçüncü temel noktası barışı güçle korumak.

Stratejimizin bir diğer ayağı da tüm dünyada Amerika’nın etkinliğini, gücünü arttırmak.

Rusya ve Çin tehdit

ABD Başkanı Trump’ın ‘Önce ABD’ başlıklı ulusal güvenlik stratejisini açıklamasından önce Beyaz Saray belgeden bazı kısımları paylaşmaya başlamıştı.

Trump ve danışmanlarının aylardır üzerinde çalıştığı belirtilen belgede, ‘Rusya ve Çin’in ABD’nin gücü, güvenliği ve refahına meydan okuyan siyasi rakipler’ olarak nitelenmesi bekleniyordu.
Strateji belgesinde, Rusya ve Çin’e dikkat çekilerek, şunlar yer aldı:

“ABD’nin güvenliğini ve gelişimini sarsmaya çalışıyorlar. Askeri güçlerini artırıyorlar, bilgi ve dataları kontrol altına alarak kendi halklarını baskı altında tutuyor, etkilerini artırıyorlar. Rusya elde ettiği bilgileri dünyanın farklı birçok bölgesindeki toplumların görüşlerini etkilemek amacıyla siber saldırılara dönüştürüyor. Rusya’nın bu etki çabaları korkak istihbari operasyonlara dönüşüyor ve devlet destekli medya ile sahte online karakterler, üçüncü parti arabulucular, paralı sosyal medya kullanıcıları ya da troller oluşturuyorlar.”