Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ve Kim’den tarihi zirve için yeşil ışık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, birkaç gün süren diplomatik gerginlik ve restleşmenin ardından 12 Haziran’da Singapur’da yapılması planlanan tarihi zirveye yeşil ışık yaktı.

Güney ile Kuzey yeniden bir araya geldi

ABD ile Kuzey Kore arasında bu gelişmeler yaşanırken, 27 Nisan’da Kuzey ve Güney Kore sınırında bir araya gelen Güney Kore lideri Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, sınırın kuzey tarafında yeniden bir araya geldi.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’nın bildirdiğine göre, Moon, Kim 2 saatlik zirvenin ardından gelecekte daha sık görüşmek üzere hazır olduklarını ifade etti.

KCNA’da yer alan haberde, Kuzey Kore liderinin, Güney Kore liderine 12 Haziran’da yapılması planlanan Kuzey Kore-ABD zirvesini güvence altına almak için gösterdiği büyük çaba nedeniyle teşekkür ederek, kendisinin de bu tarihi zirveyi gerçekleştirmek istediğini ifade ettiği bilgisi yer aldı.

“Herhangi bir şey değişmedi ve gayet güzel ilerliyor”

Washington cephesinde ise Trump gazetecilere verdiği demeçte, “Çok güzel ilerliyor. 12 Haziran’da Singapur’u bekliyoruz. Herhangi bir şey değişmedi ve gayet güzel ilerliyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in de Seul’de yaptığı açıklamada, Kuzey Kore liderinin, Kuzey Kore-ABD zirvesi ve işbirliğinin başarılı olması halinde barış ve refahın hakim olmasının yanı sıra tarihi çatışma ve savaşa son vereceğini düşündüğünü kendisine ilettiğini söyledi.

Trump, geçtiğimiz Perşembe günü Kuzey Kore ile yapılacak zirveyi iptal ettiğini duyurmuş, ancak 24 saatten kısa bir süre sonra toplantının hala yapılabileceğini açıklamıştı.

‘ABD’li yetkililer hazırlık için Singapur’a gidecek’

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da dün, iyimser bir mesaj vererek, ABD heyetinin daha önce planlandığı gibi ABD ve Kuzey Kore liderleri arasında gerçekleşebilecek zirvenin hazırlıkları için Singapur’a hareket edeceğini açıkladı.

Trump ve Kim’in zirveyi iptal etme yönündeki ani çıkışları, son zamanlarda Pyongyang ve Washington arasındaki ilişkileri geliştirmek adına önemli bir rol oynayan Güney Kore’yi zor bir duruma düşürdü.

12 Haziran’da Singapur’da yapılması beklenen zirvenin gerçekleşmesi halinde bir ABD Başkanı ile Kuzey Kore’yi yöneten ailenin bir üyesi arasındaki ilk görüşme olacağı gibi sonuçları da merakla bekleniyor.

Washington, Kore Yarımadası’nın tam, doğrulanabilir ve geri dönülmez bir şekilde nükleerden arınmasını isterken, Pyongyang, ABD saldırganlığını karşısında güvende olmadığı sürece nükleer silahlardan vazgeçmeyi düşünmediğini ifade ediyor.

Seul’da buluna Dugok Üniversitesi’nde akademisyen olan Koh Yu-hwan, Güney Kore ile Kuzey Kore arasında son gerçekleşen görüşmenin Washington ve Pyongyang arasındaki zirve olasılığını arttırdığını söyleyerek, bu görüşmenin Pyongyang ile Washington arasındaki iletişim bozukluklarının yol açtığı yanlış anlamaları çözmeyi amaçladığını belirtti.