Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump ve Pentagon arasında yeni gerilim | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD Basınında Beyaz Saray yönetiminden birinin 2017’de yaptığı açıklamada Başkan Donald Trump’ın görevden alınma ihtimalinden bahsettiğinin yer almasının ardından Savunma Bakanlığı ile Trump ilişkilerinde kriz çıktı.

2016’da yapılan seçimlerde Trump’ın seçim ekibi ile Kremlin arasında işbirliği yapıldığı şüphelerine yönelik olan ve Özel Savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturmayı denetleyen ABD Savunma Bakanlığındaki ikinci adam Rod Rosenstein söz konusu iddiaları yalanladı.

New York Times gazetesi yaptığı haberi bilinmeyen kaynaklara ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarının gözlemlerine dayandırırken FBI’ın eski müdür vekili Andrew McCabe yaptığı açıklamada ajanların gözlemlerini yalanlamadı. McCabe’nin avukatı Michael Bromwich de müvekkilinin bir gazetecinin bu bilgilere nasıl ulaşabildiğini bilmediğini söylemekle yetindi.

Washington Post gazetesi McCabe’nin gözlemlerine dayandırdığı haberinde, ABD Savunma Bakanlığındaki ikinci adam Rod Rosenstein’in FBI Direktörü James Comey’in görevden alınmasının ardından çok endişelendiği ve Mayıs 2017’de şahitler önünde yaptığı bir öneride haberi olmadan Trump’ın konuşmalarının dinlenmesini söylediği yer alırken haberde bunun Beyaz Saray’da bir kargaşa ortamının olduğunu gösterdiği ifade edildi.

Görünen o ki Rosenstein ABD tarihinde daha önce hiç kullanılmamış bir yöntem ile başkanın görevinden azledilmesin düşünmüş. Amerikan Anayasası’nın 25’inci maddesi, bir başkan ya da başkan yardımcısının görevini yerine getiremeyecek durumda olması halinde görevden nasıl alınacağa ilişkin süreci belirliyor.

Diğer taraftan Rosenstein ise Cuma günü yaptığı açıklamada kendisinin Trump’ın yetersiz olduğunu söylediği iddialarını yalanladı. Rosenstein yaptığı yazılı açıklamada “Bu konuda açık olmak istiyorum. Başkan ile yaptığım görüşmeler sonucunda anayasanın 25.maddesine başvurulmasının hiçbir amacı olmadığı görüşüne vardım” ifadelerini kullandı. New York gazetesindeki haberin gerçeği yansıtmadığını belirten Rosenstein gazetenin yayınladığı haberi savunma bakanlığına karşı taraf tutan meçhul kaynaklara dayandırmasını kınadı. Rosenstein yaptığı diğer bir açıklamada da “Hiçbir zaman başkanın konuşmalarının dinlenmesini düşünmedim ve dinlenmesine de izin vermedim” dedi.

Gazete ise haberinde “ görünen o ki Rosenstein’in önerilerinin hiçbir sonuç vermedi” ifadele edilirken Rosenstein’in McCabe’ye kendisi ile işbirliği yapması için o dönemdeki ABD Savunma Bakanı Jeff Sessions veİç Güvenlik Bakanını ikna edebileceğini söylediğini belirtildi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump ile arası gergin olan Savunma bakanlığı, söz konusu görüşmelerin yapıldığı toplantıda bulunan ve kimliğini açıklamak istemeyen bir eski üst düzey yetkilinin şahitliğini paylaşarak Rosenstein’in yaptığı bir şakanın yanlış anlaşıldığına dikkat çekti.

Üst düzey yetkili yaptığı tanıklıkta “Rosenstein’in yorumu alaycı bir dille idi. Başkanın konuşmalarının dinlenmesi gibi bir niyeti yoktu” dedi. Avukat Michael Bromwich müvekkili McCabe’nin Trump hükümetindeki üst düzey yetkililer ile yaptığı görüşmelerin içeriğini kaydettiğini ve tüm bunları bir seneden daha fazla bir süre önce Robert Mueller’e verdiğini söyledi. Micheal bu kayıtlarının ikinci bir kopyasının da FBI’nin elinde bulunduğu söyledi.

AFP’nin aktardığına göre bu yeni bilgiler, Trump’ın sürekli olarak bahsettiği senaryoyu doğrularken yönetimi içinde kendisine karşı olan güçlü bir muhalefetin var olduğunu gösteriyor.

ABD Başkanının oğlu Donald Trump Jr. Twitter üzerinden alaylı bir paylaşım yaparak “Onların Trump’ın başkanlığını engellemeye çalışmak için her türlü gayreti göstermesine hiç kimse şaşırmadı” ifadelerini kullandı. Ancak tüm bunlar demokratların ve Robert Mueller’in yürüttüğü soruşturmayı savunanları endişelendiriyor. Muhalefetteki Demokratların lideri Chuck Schumer Cuma günü yaptığı açıklamada gazetede yayınlanan haberin Rosenstein’in görevden alınması ve ABD Başkanının özel savcının soruşturmasına karışmasına izin verecek bir görevlinin yerine atanması için kullanılmaması uyarısında bulundu.