Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ı İngiltere’de bir ‘protesto karnavalı’ bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngilizler, ABD Başkanı Donald Trump’ın toplantılarının çoğunun başkent Londra dışında yapılmasına rağmen önümüzdeki Perşembe günü İngiltere ziyareti sırasında bir “protesto karnavalı” sözü verdi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) aktardığına göre organizatörler, gösterilerin “2003 yılındaki ABD ve İngiltere’nin Irak müdahalesine karşı yapılan gösterilerden bu yana en kalabalık buluşma” olmasını istiyor. Trump ve First Lady Melanie Trump, Perşembe günü Brüksel’deki NATO zirvesi sonrasında İngiltere’ye ziyarette bulunacak. Başkan ve eşi, Winston Churchill’in doğduğu Oxfordshire’daki Blenheim Sarayı’nda İngiltere Başbakanı Theresa May’in düzenleyeceği bir akşam yemeğine katılacak. Trump, İngiltere’deki ilk gecesini ABD’nin Londra büyükelçilik ikametgahında geçirecek. Ertesi gün Başkan Trump, Londra’nın kuzeybatısındaki Chichester’ta yer alan başbakanlık ofisinde May ile bir araya gelecek. Daha sonra ise İskoçya ziyareti öncesinde Kraliçe II. Elizabeth ile görüşmek üzere Windsor Sarayı’na gidecek. Melanie’nin birçok bölgede eşine eşlik etmesi bekleniyor.

Trump’ın gösterilerden kaçacağına dair resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmasa da Londra’da kısa süreli spekülasyonlar ortaya çıktı. ABD’nin Londra Büyükelçisi Woody Johnson, bu yöndeki iddiaları reddederken, “Hayır, Başkan hiçbir şeyden kaçmıyor. Sadece 24 saatlik süreyi mümkün olan en iyi şekilde kullanmaya çalışıyor” dedi. Woody, Trump’ın İngiltere’deki programına dair yaptığı bir basın açıklamasında, Londra’nın ziyaret sırasında bir üs olarak kullanılacağını ifade etti.

Öte yandan Theresa May’in ofis sözcüsü, “May’in yabancı liderlerle görüşmek için sık sık Chichester’ı kullandığını” ifade etti. The Guardian gazetesinin haberine göre, burası ikili görüşmeler için daha az resmi bir çerçeve sunuyor. Aynı şekilde gösterilere değinen sözcü, “Özgür ve açık bir demokrasiyiz. Barışçıl gösterilere inanıyoruz. Ancak İngiltere halkının çoğunun, İngiltere- ABD ittifakının öneminin de farkında olduğu kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Stop the War Coalition (Savaşı Durdurun/ STWC) grubu üyesi olan Chris Nineham, her halükarda, “Nereye giderse gitsin, Trump’a karşı kitlesel gösterilerin olacağına inanıyoruz” dedi. AFP’nin aktardığına göre, yetkili “Trump’a karşı gösteriler, İngiltere’de sevdiğimiz çeşitlilikte gerçek bir kutlama olacak. Nefret ve bölünme içerikli mesaj, bu ülkede bunların hoş karşılanmadığına dair güçlü bir işaret gönderecektir” dedi.

ABD yönetimi, Trump’ın İngiltere ziyaretini birkaç defa erteledi. Vatandaşların ve milletvekillerinin sarf ettiği sert eleştirilerin bu duruma dair rol oynadığına inanılmakta. Yakın bir zamanda yönetim tarafından kabul edilen göç politikası ve İngiltere’deki Müslümanlara karşı videoların yeniden yayınlanması gibi ülke kamu işlerine müdahalesi, birçok insanın öfkelenmesine neden oldu. Bu çerçevede Nineham, “Trump’a karşı protestoların birçok sebebi var” diyerek Trump’ın kadınlara yönelik davranışlarına ve Müslümanlara yönelik ırkçılığına dikkati çekti.

Protestocular, Perşembe günü ABD Başkanının akşam yemeğine katılacağı Oxfordshire’daki Blenheim Sarayı civarında toplanacak. Ayrıca Trump ve eşinin konaklayacağı Winfield House yakınlarında da gösteri düzenlenecek. Anti- Trump sloganlarının Chichester’ta yükselmesi bekleniyor.

Öte yandan gösteriler, ülkenin dört bir yanından gelen eylemcilerin katılımıyla Trafalgar’a kadar uzanması beklenen bir yürüyüşle son bulacak.

Başkent semalarında ise dev “Trump” balonu uçacak. Geçmişte Trump ile tartışmalar yaşayan Londra Belediye Başkanı Sadık Han, 6 metre boyundaki “bebek Trump” balonunun parlamento yakınlarında 300 m yükseklikte uçurulmasına izin verdi. 10 binden fazla kişi balonun uçurulmasına destek verirken, Londra Belediye Başkanının kararı ise ABD başkanının sosyal paylaşım sitelerindeki destekçilerinin öfkesine yol açtı.

Eski Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri ve Trump’ın önde gelen destekçilerinden Nigel Farage, bu durumun görevini yerine getiren bir ABD Başkanına şu ana kadar yapılmış en büyük hakaret olduğunu ifade etti. İşçi Partisi Milletvekili David Lammy ise Trump’ın bunu hak ettiğini savunarak, Başkanın Müslüman karşıtı videoları yeniden yayınlamış olmasını hatırlattı.

Diğer taraftan söz konusu balon, ABD Başkanı Trump’ın bu hafta sonunu geçireceği İskoçya’ya da gönderilecek. Bu bağlamda İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta önümüzdeki Cumartesi günü yapılması planlanan yürüyüş öncesinde Cuma günü ülkenin batısındaki Glasgow şehrinde de gösteri düzenleneceği duyuruldu.
Trump karşıtı üst düzey bir provokatör olan İskoç İşçi Partisi üyesi Richard Leonard, “Trump, kadınlara ve İslam’a düşman, iklim değişikliği konusunda nankör, anti- sendikacı. Dış politikalara şok edici müdahalelerde bulunuyor ve açık bir şekilde ırkçı” açıklamasında bulundu. Leonard ayrıca, “Kırmızı halıların, böyle nefret dolu fikirlere sahip biri için serilmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.