Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın Afrika ülkelerine yönelik ırkçı söylemi öfkeye neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın Haiti ve Afrika ülkelerini “çer çöp” olarak nitelediği iddiası kızgınlığa neden oldu.

Reuters’ın isimlerinin açıklanmasını istemeyen iki kaynaktan aldığı bilgilere göre Trump’ın öfkeye neden olan benzetmesi Beyaz Saray’da Demokrat Senatör Dick Durbin ve Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın yaptığı bir toplantı sırasında dile getirildi. Kaynağa göre partili iki üst düzey senatörden oluşan bir grubun hazırladığı yeni göç yasa tasarısını sundukları sırada Trump, ABD’nin neden Haiti ve Afrika ülkelerinden göçmen almak istediğini sordu. Söz konusu devletlerin bazıları için “çer çöp” ifadesini kullandı.

Kaynak, söz konusu toplantı sırasında diğer hükümet yetkililerinin de bulunduğunu söyledi.

Toplantıda kanun koyucular, göçle ilgili bazı programları ve içeriklerini açıklamak üzere bir araya gelmişti. Programa göre ABD’nin doğal afetler veya ülkelerindeki iç savaşlar nedeniyle mağdur olanlar için bir sığınma yeri sağlaması öngörülüyordu

Trump, “Neden Afrika’daki tüm bu insanları burada istiyoruz? Bunlar ülkelerinin çeri çöpü. Norveç’ten daha fazla göçmen almalıyız” ifadelerini kullandığı belirtildi.

İkinci kaynak, yasadışı göçle mücadele sözü veren Trump’ın benzer şekilde Haiti’den gelenleri kabul etmenin kârını da sorguladığını bildirdi.

Demokrat milletvekilleri ve bazı Cumhuriyetçiler ifadeleri nedeniyle Trump’ı eleştirdiler.

Cumhuriyetçi kanat temsilcilerinden Mia Love, kendisinin de Haiti’den gelen göçmenlerin kızı olduğunu söyledi. “Bu açıklamalar sert, bölücü ve ulusumuzun değerlerine zarara vermekte” ifadelerini kullanarak Trump’ın ABD halkı ve aşağıladığı ülkelerden özür dilemesini talep etti.

Başka bir Cumhuriyetçi temsilci olan Küba doğumlu Ilena Ros Lehtinen de “Bu gibi ifadeler değil Beyaz Saray, kapalı kapılar ardında dahi söylenmemeli” şeklinde konuştu.

Trump’ın daimi muhaliflerinden Demokrat Senatör Richard Blumenthal da Başkan’ın açıklamalarını “Pervasız bir ırkçılık. Bu iğrenç ve pis ırkçılığın en bariz biçimi utanç verici bir halde göç politikası maskesinin ardında gizlenmekte” dedi.

Trump ise hakkındaki eleştirilere Twitter’dan yanıt verdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Demokratlar, güney sınırımız boyunca binlerce insanın yaşamını tehlikeye atacak insanları ve uyuşturucuyu ülke içinde bulundurmaya kararlı görünüyor. Tüm Amerikalıların hayatlarını ve güvenliğini korumak benim görevim. Kocaman bir sur inşa etmeliyiz. Rastgele göçlerin durdurulduğunu ve ABD’ye nitelikli kişilerin geldiğini bir düşünün.”

BM’den Trump’a kınama

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, bugün yaptığı açıklamada Trump’ın sözlerini ‘ırkçılık’ olarak niteledi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcülerinden Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, “Doğrulandıysa, bunlar ABD Başkanı’ndan şok edici ve utanç verici yorumlar. Üzgünüm ama bu sözler için ‘ırkçı’ kelimesinden başka bir şey kullanılamaz” dedi.

Afrika Ulusal Konseyi’nin Genel Sekreteri Jessie Duarte de Trump’ın açıklamalarının ‘Güney Afrika’yı şiddetli bir şekilde aşağıladığını’ ifade etti.

Duarte, yaptığı basın toplantısında “Ne ülkemiz, ne Haititi ne de zroluklara maruz kalan hiç bir ülke çer çöp değildir” diye konuştu.