Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın Başekonomi Danışmanı Cohn istifa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın Başekonomi Danışmanı Gary Cohn dün, ithal çelik ve alüminyuma getirilmesi planlanan yeni gümrük vergi tarifeleri nedeniyle istifa ettiği duyurdu.

Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Cohn yaptığı açıklamada, “Ülkeme hizmet etmek ve özellikle tarihi vergi reformu gibi Amerikalılara fayda sağlayacak büyüme yanlısı ekonomik politikaları hayata geçirmekten onur duydum. Başkan Trump’a bana bu şansı tanıdığı için minnettarım. Kendisine ve yönetimine gelecekte başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Gary, politikalarımızı yönetmek, tarihi vergi indirimlerini ve reformları gerçekleştirmemize yardım etmek ve Amerikan ekonomisini zincirlerinden kurtarma konularında mükemmel bir iş çıkardı. Kendisi az bulunur bir yetenek. Kendisine Amerikalılara verdiği hizmetten ötürü teşekkür ediyorum.”

Cohn’un kararı, İstifa, Trump’ın üst düzey yetkililerin istifa etmesinin ardından Beyaz Saray’da kaos yaşandığına dair iddiaları reddettiği açıklamasından birkaç saat sonra geldi. Yapılan yorumlar söz konusu istifanın ABD Başkanı cephesinde yeni bir gerilemeye işaret ettiği yönündeydi.

Trump dün sabah Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’da kaos yaşandığı iddialarının doğru olmadığını belirterek “İnsanlar her zaman gelir ve gider. Ben son kararı vermeden önce güçlü diyalog olmasını istiyorum. Halen değiştirmek istediğim insanlar var. Kaos yok, sadece büyük bir enerji var” ifadelerini kullandı.

Cohn aldığı kararla Beyaz Saray’daki ilk yılını doldurmadan istifa eden veya görevden uzaklaştırılan üst düzey yetkililer listesine eklendi.

Gary Cohn, Beyaz Saray’da göreve gelmeden önce ABD yatırım bankası Goldman Sachs’ın başkan yardımcısıydı.