Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın eleştirdiği CNN muhabirinin basın kartı geri verilecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Federal Yargıç Timothy J. Kelly, geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump ile arasında geçen bir tartışmanın ardından basın kartı askıya alınan CNN’nin baş muhabiri Jim Acosta’nın Beyaz Saray’a giriş kartının iade edilmesine hükmetti.

Beyaz Saray, basın toplantısı sırasındaki agresif davranışları sebebiyle Acosta’nın kara listeye alınmayı hak ettiğini iddia ederken, CNN, devlet başkanına ve kıdemli yardımcılarından bazılarına dava açmadan önce konuyu Beyaz Saray’la özel olarak halletmeye çalıştı.

Yargıç, dava hakkında kesin bir karara varmasa da, Acosta’nın basın kartının geçici olarak iade edilmesine yönelik CNN’nin talebini uygun gördü. Geçen yıl Trump tarafından aday gösterilen yargıç, davanın genel olarak CNN ve Acosta lehine sonuçlanacağını düşündüğünü söyledi.

Beyaz Saray’ın Acosta’nın basın kartının iptal edilmesine yönelik gerekli yasal prosedürleri sağlamadığını ifade eden yargıç, Beyaz Saray’ın gerekli prosedürleri yerine getirmesi durumunda muhabirin basın kartını tekrar askıya alması için kapıyı açık bıraktı. Yargıç, verilen hükmün oldukça sınırlı olduğunu vurgulayarak, hükmün CNN’nin ABD Anayasası’nın ilk ve beşinci maddelerinde öngörülen hakların ihlali konusunda sunduğu iddialara dayanmadığını açıkladı. Her iki tarafın da delillerini dinleyen Kelly, birtakım sorular yönelterek özellikle CNN’nin bazı argümanlarını birçok kez gözden geçirdi. Yargıç her ne kadar kararını Perşembe günü öğleden sonra açıklayacağını kararlaştırsa da, kararın açıklanmasını Cuma sabahına dek erteledi.

Davanın tüm unsurları hakkındaki nihai kararın daha sonra verileceği belirtilirken, CNN’nin avukatına göre, diğer duruşmaların önümüzdeki birkaç hafta içinde yapılması bekleniyor.

CNN, muhabirin Beyaz Saray’a giriş izninin iptal edilmesinin anayasaya aykırı olduğunu belirterek, yargıçtan bu iznin tekrar geri verilmesi için talepte bulundu. Söz konusu talep yönetim tarafından misilleme yapılması ihtimaline karşı diğer muhabirlere de koruma sağlayacak. Nitekim Trump’ın diğer gazetecilere yönelik basın kartlarının alınacağına dair tehditte bulunduğunu belirten CNN, Acosta’nın izninin iptal edilmesinin sadece başlangıç olduğunu iddia etti.

Öte yandan Beyaz Saray İletişim Yetkilisi Marshall Schleib, dün yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’da gerçekleştirilen basın toplantılarında uyulması gereken birtakım davranışların olduğunu belirterek, Acosta’nın bunları ihlal ettiğini ve bu tür uygun olmayan davranışlara tahammül edemeyeceklerini dile getirdi.

Adalet Bakanlığı avukatlarından James Burnham, Beyaz Saray’ın herhangi bir muhabirin giriş iznini herhangi bir zamanda ve herhangi bir sebeple iptal edebileceğini savunarak, bu durumun bütünüyle yasal olacağını sözlerine ekledi.

Beyaz Saray Muhabirleri Derneği, hükümetin tutumunun yanlış ve tehlikeli olduğunu dile getirirken, dernek avukatları tarafından Perşembe günü yazılan kısa bir raporda şu ifadeler yer aldı:

“Basitçe söylemek gerekirse, eğer devlet başkanının bir muhabirin basın kartını iptal etmeye yönelik mutlak bir yetkisi varsa, bunun etkisi oldukça şiddetli olacak. Bu durum, gazetecilerin devlet başkanının faaliyetleri ile ilgili haberleri toplamasına ve iletmesine izin veren anayasanın birinci maddesi kapsamında sağlanan koruma önlemlerini büyük ölçüde ortadan kaldıracak.”