Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın eski danışmanı Page’in FBI tarafından izlendiğine dair belgeler yayınlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD medyası, 2016 başkanlık seçimlerinde Rus hükümetiyle birlikte çalışılıp çalışılmadığına yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Trump’ın danışmanlığını yapan Carter Page’in telefonunu dinlemesi ile ilgili gizli bir belge yayınladı.

412 sayfayı bulan belgede, “FBI, Rus hükümetinin seçimlere yönelik çabalarını Page ile ya da Trump’ın seçim kampanyasıyla ilişkili diğer insanlarla birlikte koordine ettiğine inanıyor. Page, Rus istihbaratındaki subaylar da dahil olmak üzere Rus hükümet yetkilileriyle ilişkiler kurdu” ifadeleri yer aldı.

Ekim 2016’da açılan soruşturmada, FBI’ın Page’in Rus hükümetiyle işbirliği yaptığı ve seçimlere yönelik komplo kurduğuna inandığı belirtilmiş, Page ise tüm bu iddiaları reddetmişti.

ABD Adalet Bakanlığı belgelerine göre, Trump’ın seçim danışmanı Page’in Rusya ajanı olma ihtimali üzerinde duruluyor.

New York Times ve Usa Today gibi medya kuruluşları, bilgi edinme yasası (FISA) çerçevesinde bakanlıktan konu ile ilgili bilgi istemişti.

Bakanlığın paylaştığı belgelere göre, “FBI, Rusya’nın Page’i Rus ajanı olarak kullanmak istediğine inanıyor” ifadeleri yer almıştı.

Söz konusu belgeler, Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller’in iddianamesinde 12 Rus istihbarat görevlisinin 2016 seçimlerinde Demokrat adayı Hillary Clinton’ın kampanyasını hacklediklerine dair yapılan suçlamadan bir hafta sonra ortaya çıktı.

Cumartesi günü yayınlanan belgelerde, FBI, Trump’ın Rusya’daki ilişkilerine dair güvenilir kaynakları tanık olarak gösteriyor. Söz konusu belgelerde Trump’ın ismi direk geçmeyip, ‘1 nolu aday’ olarak yer alıyor.

Dün, Twitter hesabından konuya dair açıklama yapan Page, söz konusu belgelerin, sivil haklarının ‘şok edici’ şekilde ihlal edildiğinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.