Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın eski kampanya başkanı Manafort’a ev hapsi verildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Özel Savcı Robert Mueller’in Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale etmesiyle ilgili yürüttüğü soruşturma sürüyor. Soruşturma kapsamında Trump’ın eski seçim kampanyası başkanı Paul Manafort, ortağı Rick Gates ve Cumhuriyetçi adayın kampanyası için oluşturulan danışma komitesinin eski üyesi George Papadopoulos’ suçlamalarda bulunuldu.

Federal yargı, Manafort ve Gates’in ev hapsinde tutulmasına karar verdi.

Manafort ve Gates, toplamda 12 suçlamayla karşı karşıya.. Söz konusu suçlamalar arasında kara para aklama, komplo düzenleme, yalan beyan ve banka hesaplarını beyan etmeme bulunuyor.

İddianamede, Manafort ve Gates, Ukrayna eski lideri Viktor Yanukoviç ve yanlısı Moskova partisi lehine Ukrayna’daki çalışmalarının sonucu olarak milyonlarca dolar kazandıkları belirtildi.

Ayrıca iddianamede, Manafort ve Gates’in 2006 yılından 2016’ya kadar Ukrayna yetkililerinden gelen ödemeleri gizlemek için, onlarca ABD’li ve yabancı şirket ile ortaklık ve banka hesabı yoluyla para akladığı bilgisi de yer aldı.

Beyaz Saray sözcülüğü, Manafort’un Başkan’la ve kampanyayla herhangi bir ilgisinin olmadığını belirtti. Ayrıca George Papadopoulos’un çok sınırlı bir rolü olduğu vurgulandı.

Sözcülük, eski seçim kampanyası müdürünün gönüllü olarak görev yaptığını ve kampanya kapsamında herhangi resmi bir göreve sahip olmadığını belirtti. Federal polis tarafından suçlanmasının sebebinin gerçeği söylememesi olduğunu iddia etti.