Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort mahkeme karşısında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski kampanya yöneticisi Paul Manafort, 2016 ABD Başkanlık seçimlerine Rusya müdahalesine yönelik suçlamalarla ilgili olarak bugün mahkeme karşısına çıktı.

Rusya tarafından desteklenmiş eski Ukrayna hükümeti lehine lobi faaliyetleriyle ilgili banka dolandırıcılığı ve vergi kaçakçılığı yapmakla suçlanan 69 yaşındaki Manafort, kendisine yöneltilen 18 suçlamayı reddetmişti. Bu suçlamalar, Rusya’nın, ABD Başkanlık seçimlerine müdahalesi hakkında soruşturma yürüten özel Savcı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski müdürü Robert Mueller tarafından yöneltilmişti.

Kritik duruşma bugün başladı

12 üyeden oluşan jürinin hazır bulunduğu Manafort davasının duruşması, Hakim T. S. Ellis önünde Virginia eyaletinin Alexandria şehrinde bugün başladı. Duruşmalarının yaklaşık 3 hafta süreceği tahmin ediliyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin en kıdemli siyasi danışmanlarından biri olan Manafort, Ukrayna’daki çalışmaları ile ilgili soruşturmalar nedeniyle istifaya zorlanmadan önce, Trump’ın 2016’daki üç aylık kampanyasının başkanlığını yapmıştı.

Beş suçlamayla karşı karşıya

Manafort ayrıca, vergi beyanında yalan ve Rusya yanlısı Ukrayna eski cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç lehine yapılan faaliyetlerden elde ettiği gelirlerden milyonlarca doları gizlemek amacıyla Kıbrıs’ta ve diğer ülkelerde sahip olduğu banka hesaplarını bildirmeme suçları da dahil beş suçlamayla karşı karşıya.

Bunların yanı sıra, yurtdışındaki bankalarda hesaplarının bulunduğunu Amerika’daki vergi idaresi kurumundan (IRS) gizlemesi ve birkaç bankadan alınan milyonlarca dolarlık kredilerle ilgili banka dolandırıcılığı ile de suçlanıyor.

Savcılık, Manafort’un Şubat ayında daha hafif suçlamaları itiraf ettikten sonra hükümetle çalışan eski iş ortağı Rick Gates de dahil olmak üzere duruşma sırasında yaklaşık 30 tanık getirmeyi planlıyor. 5 tanık, Manafort aleyhindeki ifadeleri karşılığında adli kovuşturmadan dokunulmazlık aldı.

Müller, 32 kişiye suçlama yöneltti

Mueller, Trump’ın kampanyasının üyelerinin Demokrat aday Hillary Clinton’ı yenilgiye uğratmak için Rusya ile anlaşıp anlaşmadıkları ilgili soruşturması kapsamında şu ana kadar 32 kişiye suçlama yöneltti.

Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn de dahil olmak üzere Gates ve diğerleri, kendilerine yönelik suçlamaları itiraf etmelerine rağmen, Manafort Rusya ile ittifak yaptığına dair suçlamaları reddetti. Hukuk uzmanları, Manafort’un beraat edilmeyi ya da belki de bir başkanlık affını umduğunu söylüyor.

“Savunulması son derece karmaşık bir dava”

George Washington Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Jonathan Turley, durumun Manafort’un lehine olmadığını söyleyerek Fransız Haber Ajansı’na (AFP) “Bu savunulması son derece karmaşık bir dava” ifadelerini kullandı.

Turley öte yandan “Mueller’in, Manafort’a karşı sadece tek bir suçlamayı garanti altına alması, Manafort’un 10 yıl boyunca parmaklıklar ardında kalmasına yeter, o şu anda 69 yaşında ve bu durum hiç şüphesiz onun tüm ömrünü meşgul eder” açıklamalarında bulundu.

Turley, jüri üyelerinin, mahkeme belgelerinin fahiş harcamalarını ve lüks yaşam tarzını ortaya koyduğu Paul Manafort’a şefkat duyma olasılığının düşük olduğuna inandığını belirtti. Turley, “Sadece bahçe dekorasyonları için yarım milyon dolar harcayan bir şahıs görecekler. Bunun yanında, hükümet Manafort’un eski ticaret ortağı Gates’in tanıklığıyla bir ‘rahmet mermisi’ doğrultacak. Manafort, af stratejisi oynuyor olabilir. Bağlılığını sürdürdü. Eğer yargılanırsa ve af kazanma fırsatını korursa, kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını hissediyor olabilir. Mueller ile işbirliği yaparsa, af şansı büyük ölçüde azalır” açıklamasında bulundu.

Manafort, önceki ayını cezaevinde geçirdi

Diğer davayla ilgili bazı tanıkları etkilemesi ve onları yalancı şahitlik yapmaya zorlaması nedeniyle federal yargıcın, 10 milyon dolarlık kefaletini ve ev hapsini iptal etmesinden sonra Manafort, önceki ayını Alexandria’da bir cezaevinde geçirdi.

Mueller’in yönelttiği komplo kurma, kara para aklama ve kendisini yabancı bir hükümetin ajanı olarak kaydettirmeme gibi çeşitli suçlamalara ilişkin mahkemenin Eylül ayında Washington’da görülmesi kararlaştırılmıştı.

Trump, Haziran ayında verilen Manafort hakkındaki hapis kararını “haksız” olarak nitelendirmişti. 15 Haziran’da Twitter’dan “Ronald Reagan, Bob Dole ve başka üst düzey politik şahısları ve kampanyaları temsil eden Paul Manafort hakkında verilen hüküm ne kadar da sert. Manafort’un bir çetenin başı olduğunu bilmiyordum” ifadelerini kullanmıştı.