Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın eski Özel Kalemi Bannon: Türkiye İran’dan, Katar Kuzey Kore’den daha tehlikeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Daphne Barak – Los Angeles

Steve Bannon Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Cumhuriyetçi Parti’de bir deprem beklediğini söyledi.

Bannon, bugünlerde ABD siyasetinde ve de yurtdışında kötü bir şöhrete sahip. Yeni siyasi adaylar Bannon’un eleştirilerilerine maruz kalmamak için O’ndan tam destek alamasalar da, O’nunla birlikte resim çektirmek için sıraya giriyor.

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü görevine son verilen Bannon, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu yayın kuruluşu Breitbart’a geri döndü. Uluslararası ilişkilerdeki derin bilgisi ve ülke kamuoyundaki ilişki ağıyla Bannon, ABD’de etkili bir şahsiyet olarak öne çıkıyor.

Bannon’dan nefret eden, korkan insanların yanında, düşünmeden ve sorgulamadan onu takip eden bir kitle de var.

Birkaç gün önce lüks bir otelde karşılaştığım Steve Bannon, etkileyici bir kişiliğe sahip. Siyasilerden, büyük bağışçılardan ve Hollywood’daki ünlülerden ortak arkadaşlarımız var. Bannon’un en büyük düşmanı olarak gördüğü, tanınmış iki arkadaşım var! Steve Bannon, ideolojik çatışmalarla kişisel anlaşmazlıkların birbirine karıştırılmayacağına inanmaz.

Bannon, adaylığını belirlediği yeni adaylar sayesinde Cumhuriyetçi Parti’de bir deprem olacağını belirtti. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’den bahseden Bannon, Parti’de Fransız Devrimi gibi devrim olacağını iddia etti.

“Kuzey Kore hakkında her şey”

Steve Bannon, bir muhabire bir keresinde patronu Donald Trump’ın sürekli tehditlerine rağmen, “ABD’nin müzakere masasında gerçekten askeri bir seçenek yok. Çünkü Kuzey Kore’yle sıcak temasa geçmeden, herhangi bir ABD askeri saldırısının ilk 30 dakikasında Seul’de 10 milyon insan hayatını kaybedebilir.” şeklinde ifadeler kullanması, O’nun Beyaz Saray’daki görevinden istifaya zorlanmasına neden oldu.

Ancak Steve Bannon, önceki tartışmalı açıklamasınının arkasında durmaya devam ediyor.

O’na şu sözü destekleyip desteklemediğini sordum: “Kuzey Kore ABD’yi alt mı etti?” Kendisi bu soruyu “Kuzey Kore krizine karşı hiçbir askeri çözüm bulunmuyor” diye cevapladı.

“En tehlikeli ülke Türkiye”

O’nun görüşüne göre Türkiye: “ABD için en büyük tehlike Türkiye’dir! Hayır, Türkiye komşusu İran kadar tehlikeli değil, ondan daha da tehlikeli!” ifadelerini kullanan Bannon ayrıca, buna yürekten inandığını da ekledi.

Bannon Türkiye hakkında şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye’de gerçekte neler olup bittiğinin farkında değiliz. Bu, zamanımı ve vaktimi alacak öncelikli konu olacak.”

“Katar Kuşatılmalı”

Savaş yanlısı tutumuyla bilinen Bannon, uluslararası çatışma alanının Katar yönetimine karşı olacağını ifade ettikten sonra “Trump’a BAE, Bahreyn, Mısır ve Suudi Arabistan’ı Katar aleyhinde harekete geçirdiği için teşekkür ediyorum. Boykot, ABD Başkanı’nın Suudi Arabistan’ı ziyaretinden çok kısa bir süre sonra başladı” dedi.

Bannon, kısa süre önce anlaşmazlığa karşı arabuluculuk yapmak istediğini belirtmesine rağmen Başkan Trump’ın Suudi Arabistan’ın duruşunu desteklediğini belirtti. Bannon, “Katar, Kuzey Kore’den daha az tehlikeli değil! Katar’ın radikalleri ve terörist grupları desteklediğine yönelik suçlamalara atıfta bulunarak, insanlar bu çok önemli duruma dikkat etmelidir” şeklinde konuştu.

Çin yanlış tercih

Bannon ile yaptığımız röportajın maddelerinden biri de Başkan Trump’ın Asya’daki beş ülkeye yapacağı gezi ile ilgiliydi. Çin, Trump’ın bu turdaki ilk durağı. Trump, Çin lideriyle dostluk ve anlayışın temellerini attığını söylerken, Bannon bu ilişkilerin Pekin ile kurulabileceğinden şüphe ediyor. Trump, Çin lideriyle dostluk ve anlayışın temelini attığını söylese de, Banon, Pekin ile bu tür ilişkileri sorguluyor.

Bannon, ‘Çin ile tekrardan görüşerek küçük bir hata yapmıyoruz aksine büyük bir strateji hatası yapıyoruz’ dedi. Eğer Çin Başkanı tarafından yapılan son konuşmayı dinlersen (Chi Jinping), Çin’in ABD ile nasıl süper bir güç haline gelebileceği ile ilgili olmadığını, hegemonyayı nasıl elde edecekleri ile ilgili olduğunu anlarsın” dedi.

ABD ilk kez Küreselleşmeye Karşı

Bannon, Başkan Trump’ın ABD askeri hazırlıklarını düzenlemek için 30 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını belirtti. Bunun “17 yıldır süren savaşların sonucu” olduğuna dikkat çekti. “Bu rakam, Almanya’nın genel savunma bütçesine eşit” dedi. “ABD Körfez ülkelerini korumaya kararlıdır, Bu, Güney Kore ve Japonya’nın durumu için de geçerlidir. Fakat Ben bunu önermiyorum. Zaten izole olmuş durumdayız. Bu, dünyadan çekileceğimiz anlamına gelmiyor. Aksine yetişkinler gibi davranmaya başlayacağız”dedi.

Kongre için ara dönem yenileme seçimleri

ABD iç siyasetine de değinen Bannon, Cumhuriyetçilerin Senato ve Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu korumaya çalışacağı 2018 yılının ara dönem kongre seçimleriyle ilgili, şüphesiz Trump’ın iktidar gücünü ve 2020’deki Başkanlık seçimini etkileyeceğini belirtti.

Sonra, Bannon’a O’nun en büyük rakiplerinden biri olan milyarder Mark Cuban’la son konuşmamı anlattım. Aslında Cuban, açıkoturumlarda Hillary Clinton’a karşı olanlar arasında yer alıyordu.

Trump gibi Mark Cuban da popüler TV programı Shark Tank’ın yıldızıdır. Bu nedenle, Amerikan aileleri için bilinen bir isim. Cuban, Trump’ın başkanlığıyla çok fazla ilgilendiği için Bannon’un bana söylediği gibi aday olmayı düşündüğünü söyledi. Bannon, ‘benden tavsiye istiyordu, benimle adaylık hakkında konuşuyordu. Kampanyasını yürütmem için benden yardım istiyordu’ açıklamasıyla beni şaşırttı.

Ancak Bannon, “tabii ki Trump’a karşı bir kampanya yürütmeyi kabul etmeyeceğini” de sözlerine ekledi. Bununla birlikte Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’nin görevden alınmasından birkaç hafta sonra, Sebastian Gorka görevden alındı. Ben, Pazartesi günü, Bannon’un görevden alınmasının ardından toplantılara katılmak için Beyaz Saray’ın Batı kanadındaydım. Güneş tutulmasını gözlüklerle izleyen üst düzey yetkililerle birlikteydim Fakat konuşmaları Bannon’la ilgiliydi. Bazıları büyük memnuniyet duyarken, diğerleri, “Şimdi yeni özel kalem kim olacak” diye soruyordu.

Bannon, yine de ayrılmayı planladığı iddiasını yineliyor: “Sayın Trump’un kampanyasından sonra tam bir yıl oldu. Sadece bir yıl kalmayı planladım. “