Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın genç göçmenlerle ilgili kararına yargı engeli! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York Federal Mahkemesi, yasa dışı olarak ABD’ye getirilmiş göçmen çocukların ülkede kalmasını sağlayan ve hukuki statü veren DACA programını iptal eden ABD Başkanı Trump’ın kararnamesini askıya aldı.

San Francisco’daki bir federal yargıç, kararı daha önce askıya almıştı. Fakat dün alınan askıya alma kararı, 17 eyalette savcılığın desteği ile verilmiş bir yetkiyi de içeriyor.

Alınan bu iki karar, 700 binden fazla gençlerin yararlandığı, sınır dışı edilmelerine karşı koruyan programın devam etmesine izin veriyor.
ABD Yüksek Mahkemesi’nin, Cuma günü davayı kabul edip etmeyeceğine karar vermesi bekleniyor.

Kararın hukuki boyutu incelenecek

Yargıç, Brooklyn’de kararı açıklarken yaptığı konuşmada, tartışmanın amacının, hükümetin DACA programını iptal etme yasallığı böyle bir kararın arkasındaki yasal argümanların kabul edilebilir olup olmadığı konusunu içerdiğini ifade etti.

New York Eyalet Savcısı Eric Schneiderman ise konu hakkındaki açıklamasında, programdan yararlanan gençlere verilen isim olan ‘hayalperestler’i kullanarak, “Bu karar, hayalperestler için bir zafer” diye konuştu.

Adalet Bakanı Jeff Sessions, 2012 yılında eski Başkan Barack Obama tarafından hazırlanan programın ABD Anayasasına aykırı olduğunu dile getirmiş, ancak federal hakim, bu argümanın yanlış olduğunu vurgulamıştı.

Eylül ayında programın askıya alındığını açıklayan Trump, Kongre’ye, yasanın değiştirilmesi için altı ay süre vermişti. Ancak, milletvekilleri, Demokratların yeni programa oy verme konusunda girişimleri olmasına rağmen, yasada anlaşmada başarısız oldular.

Trump, milletvekilleri arasında müzakerelerin başlamasının son şans olacağına ikna ederek, 5 Mart’ta sona erecek olan kendisinin belirlediği son tarihini hatırlattı.