Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın göçmen hamlesine yargıç engeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

San Francisco Federal Mahkemesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’ye çocuk yaşta yasadışı yollarla getirilip bu ülkede kalan genç göçmenleri koruma programını sonlandırma kararını geçici olarak engelledi.

Trump, Eylül ayında yasa dışı olarak ABD’ye getirilmiş göçmen çocukların ülkede kalmasını sağlayan ve DACA olarak bilinen programı iptal ettiğini belirtmişti.

Demokrat Parti ve bazı kurumlar Trump’ın bu kararına itiraz etmek için bir takım yasal işlemler başlatmıştı.

Yargıç William Alsup, yaptığı açıklamada, Trump’ın kararına karşı açılan davalar sonuçlanana kadar programın uygulanmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

Yargıç, Trump’ın DACA programının durdurulması yönündeki kararı sonrasında yasal işlem başlatan itiraz sahiplerinin, ‘hükümetin bu kararının keyfi olduğunu ispatlamayı başardıklarını’ da sözlerine ekledi.

San Francisco Federal Mahkemesi’nden Yargıç William’ın kararı, diğer ABD’li yargıçlar tarafından Trump’ın göç politikalarını kısıtlayan ve mültecilere koruma sağlayan bir dizi yargı kararının ardından geldi.

Yargıç, kararında çocuk yaşta ABD’ye giren ve ‘hayalperestler’ lakabıyla bilinen göçmenleri sınır dışı edilmekten koruyan DACA programı tarafından himaye edilen insan sayısının, geçtiğimiz Eylül ayına kadar 700 bin civarında olduğunu açıkladı.

Federal Yargıç’ın kararında ‘ABD hükümetinin daha önce koruma programına dahil olmamış göçmenler için yeni DACA başvurularını işleme koymak zorunda olmadığı’ da belirtildi. Ancak Yargıç, hükümetin programdan daha önce yararlananlardan gelen yenileme talepleriyle uğraşmaya devam etmesi gerektiğine hükmetti.