Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın görüşleriyle uyumlu yeni ekonomi danışmanı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Larry Kudlow, ABD Başkanı Donald Trump’ın Baş Ekonomi Danışmanlığı’na aday gösterildikten kısa süre sonra ardı ardına yaptığı açıklamalarla ABD medyasındaki yerini yer aldı. Böylece uzun süredir ekonomi alanında uzman bir isim olarak çalışmış olan Kudlow, önceki danışman Gary Cohen’in ‘ayağına takılan bir taş’ olmayacağını medyada açıkça gösterdi.

Larry Kudlow, çarşamba gecesi, Trump’ın kendisini, başkanın çelik ve alüminyum ithalatına yönelik yeni vergi planına karşı itirazda bulunmak için geçtiğimiz hafta istifa eden Cohen’in yerine Beyaz Saray’a baş ekonomi danışmanı olarak seçtiğini doğruladı.

Kudlow Reuters’e verdiği demeçte ‘Başkan bana salı akşamı görevi teklif etti, ben de kabul ettim” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump’ın 70 yaşındaki Kudlow ile görüştüğünü doğruladı. Ancak Başkan’ın Kudlow’a teklifte bulunduğunu doğrulamadı.

Larry Kudlow’un Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü olarak atanması büyük bir sürpriz olmayacak. Zira Trump, etrafını görüşleri ile uyumlu danışmanlarla kuşatmayı hedefliyor.

Kudlow, 1980’lerde ABD’nin eski Başkanı Ronald Reagan’ın ekonomi danışmanı olarak görev yapan bir Cumhuriyetçi. Ayrıca, Wall Street’te de çalışmış bir isim. Cohen’in yerine gelmesi konusunda yapılan yorumlar ‘büyük bir şans’ elde ettiği yönünde.

Bir Demokrat olan Cohen’in, Başkan’ın ekonomi politikaları üzerinde önemli bir etkisi olduğu ve Trump döneminin en önemli ekonomik yasalarından biri olan yeni vergi kanun tasarısında önemli ölçüde katkıda bulunduğu görülüyor. Ancak, gümrük vergileri konusundaki anlaşmazlık aradaki en büyük farkı ortaya çıkardı.

2016’da düzenlenen başkanlık seçimlerinde Trump’ın seçim kampanyasında gayrı resmi danışman olarak yer alan Larry Kudlow, geçtiğimiz günlerde, “Gümrük vergileri, çelik tüketicisi ABD’li üreticilere zarar verecek” diyerek eleştiride bulunmuştu. Ancak Trump, dün yaptığı açıklamada, Kudlow’un vergileri, ticaret anlaşmalarını yeniden müzakere etmek üzere ‘yararlı bir araç’ olarak nitelendirdiğini ve ‘fikrini değiştirdiğini’ söyledi.

Ne var ki Kudlow, çarşamba günü CNBC televizyonu ile yaptığı bir röportajda, “Çin uzun süre kurallara göre oynamadı. Gümrük vergilerini sevmeyen biri olarak söylemeliyim ki Çin’in sert bir ticari yanıtı hak ettiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Kudlow, ülkeler arası bir koalisyonun ticari alanda Çin’e karşı harekete geçebileceğini umduğunu sözlerine ekledi.

Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına yönelik vergileri hakkında bazı ülkeler için teklif edilen muafiyetlerden memnun olduğunu belirten Kudlow söz konusu vergilerin ABD ekonomisinin geneline zarar vereceğini düşünmediğini vurguladı.

Kudlow konuşmasında her ne kadar Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yeniden gözden geçirilmeye ihtiyacı olduğunu söylese de anlaşmadan çekilmenin kötü sonuçlara yol açacağını vurguladı.

Açıklamasında ABD dolarına ilişkin de değerlendirmede bulunan Kudlow, doları ‘şu an olduğundan biraz daha güçlü’ görmeyi dört gözle beklediğini söyledi. Doların geçtiğimiz yıl düşüş yaşadığına dikkat çeken Kudlow, yüzde 10’luk bir düşüşü tekrar görmek istemediğini ve istikrarın her şeyin temelini oluşturduğunu kaydetti.

Kudlow vergi indirimleri, serbest ticaretin düzenlenmesi ve teşvik edilmesi de dâhil olmak üzere bugün Trump yönetiminin sıkı bir şekilde benimsediği stratejileri ‘büyüme yanlısı’ ekonomik politikalar olarak tanımlıyor.

Beyaz Saray’ın yeni Baş Ekonomik Danışmanı olan Kudlow, Federal Rezerv Sistemi’ndeki boşlukların doldurulması için de tavsiyelerde bulundu. Çeşitli konularda Başkan’ın üzerinde geniş bir etki sahibi olabileceği ifade ediliyor.

Gary Cohen, Başkan Trump’ın geçen yıl vergi yasalarında reform yapması konusunda yardımcı olmuştu. Ayrıca Cohen’in bu yıl altyapı harcamalarına ilişkin bir tasarının onaylanması konusunda Trump’ın çabalarına öncülük etmesi bekleniyordu. Ancak Trump ile arasındaki gümrük vergileri konusunda yaşadığı anlaşmazlık 6 Mart’ta istifa etmesine sebep oldu.

Kudlow ise tarihe tanıklık etmiş bir ekonomi uzmanı. 2001’de CNBC’de ekonomi gazeteciliği alanında başarılı bir kariyere başladı. Müdahaleleri onu ‘doğrudan ve liberal’ olarak tanımlanan tarzı sayesinde popüler bir televizyon yüzü haline getirdi.