Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın gri renkli müttefiklerine mesajı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batı’da meşhur bir atasözü vardır, “Hem pastadan yemeyi hem de bozulmadan kalmasını isteyemezsin” der. Bu atasözünün, günümüzde Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye için uygun olduğunu düşünüyorum, bazı yönlerden Katar yönetimi için de geçerli.

Her iki devlet, ABD ile ittifak halinde ve her iki devlette de askeri üsler bulunuyor. Katar’da İdid ve Siliye tamamen Amerikan üsleriyken, Türkiye topraklarında da, aralarında ünlü İncirlik Üssü de olmak üzere, ABD’nin liderliğindeki NATO üsleri var.

İki ülkenin ABD ile ilişkileri, hassas askeri konularla sınırlı değil ve ikisi de Rusya ve Çin’in hamle ve hedeflerine karşı Washington’ın liderliğini yaptığı uluslararası bir ittifak yer almakta. Bu ittifak, Rusya’ya karşı güvenlik, askeri, politik ve medyatik çatışma içindeyken, Çin’e karşı, başta ekonomik olmak üzere başka konuları da kapsamakta.

Elbette ki Washington müttefiklerinin Rusya ve Çin ile ilişkileri, her ne kadar ABD’lilerin hoşuna gitmese de, bir hareket serbestisine izin verilen ‘kıyılar’ var. Ama bu ilişkiler, müttefiklik kıyısından çıkıp düşmanca tavır almaya geçince durum değişir. İşte bu noktada, o devlet, Washington’la olan ilişkisinin rengini belli etmelidir.

Güçlü ABD Başkanı Donald Trump, Erdoğancı Türkiye üzerindeki yaptırımları güçlendirdikten sonra milli para biriminin (Türk lirası) değer kaybetmesiyle zor zamanlar yaşamakta. İleride daha da kötü olacak. Ancak ‘popülist’ cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’yi ‘sana gününü gösteririm’ edasıyla tehdit ediyor!

Erdoğan ve Trump arasındaki sorun Türkiye’de tutuklu Amerikan rahip hikayesiyle sınırlı değil. Bu olayın ancak görünen yüzü, Problemin özü, Erdoğan’ın, Türkiye’yi, Washington’a düşman kampa taşımasıdır. Erdoğan ve adamlarının, İran’a olan yaptırımlara karşı koyduğu zorluklar, içi boş bir meydan okumaydı.

Şimdi, mali ve ekonomik fırtınaya kapılan Erdoğan’a kim yardım edecek? ABD yönetimini kızdıracak tutumdan sakınan Katar mı? Erdoğan’ın, kendisini yarı yolda bırakan Doha’ya kızgın olduğu ifade ediliyor. ‘Osmanlıcı’ bir tavırla Körfez ülkelerine karşı Katar’ın yanında saf tutan Erdoğan’ın, Doha’dan ‘yaptığı iyiliğin karşılığını’ vermesini istediği söyleniyor.

Irak’ta iktidardaki Şii partiler bile, ABD’nin yaptırımları karşısında sendeleyen İran’ın yanında saf tutma konusunda fazla ileri gitmedi. Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Medya Sözcüsü de İbadi’nin İran’ın başkenti Tahran’a Salı günü yapılması planlanan ziyaretini “meşgul olduğu” gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu. Ancak İbadi, aynı gün Türkiye’yi ziyaret edecek!

Associated Press haber ajansı, Tahran yönetiminin, Irak Başbakanı’nın ziyaretini iptal ettiğini, bunun nedenin ise İbadi’nin ABD yaptırımlarına uyacağı yönündeki haberlere kızılması olduğunu bildirdi.

Her halikarda, güçlü ABD Başkanı Donald Trump döneminde alternatifler belirlendi. Bugünden sonra düşman kampında yer alan hiçbir ülke, ABD ile ittifak kurmak için çağrılmayacak. Başkan Barack Obama döneminde bu ‘oyun’ oynanabilirdi, ama içinde olduğumuz dönemde olmaz!