Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın ilk yılında nefret gruplarının sayısı arttı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’deki nefret suçlarını günlük olarak kaydeden Güney Yoksulluk Hukuk Merkezinin (SPLC) yayınladığı ‘Nefret ve aşırılıkta bir yıl’ başlıklı raporda, ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk başkanlık yılında, ülkedeki nefret gruplarının sayısı yüzde 4 oranında artarak 954’e ulaştı.

Raporda, “Trump’ın ilk başkanlık senesi, seçim kampanyasında olduğu gibi bölücüydü. Fakat daha büyük sonuçları oldu” ifadeleri yer aldı.

Trump’ın ilk senesi boyunca, bu gruplardan bazıları açıkça ortaya çıkmış, Virginia’nın Charlottesville kentinde 12 Ağustos 2017’de düzenlenen ‘Sağı Birleştirin’ mitinginde kanlı çatışmalar çıkmıştı.

ABD’deki Neo-Nazi gruplarının sayısının 99’dan 121’e çıkarak önemli ölçüde arttığına işaret edinilen raporda, Müslüman karşıtı grupların sayılarının da özellikle Trump’ın, seçim kampanyası sırasında Müslümanlara sınırını kapatmayı vaat etmesinden sonra, 2017’ye kıyasla 101’den 114’e çıktığı bilgisi yer aldı.

Yine rapora göre, 2016 yılında 193’ten 233’e yükselmiş olan aşırılıkçı siyah ve İslamcı gruplarda da önemli bir artış kaydedilirken, 20. yüzyılda siyahilere yapılan zulmün sembolü olan Klu Klux Klan grupların sayısında ise keskin bir düşüş olduğu ortaya çıktı.