Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump’ın Kudüs kararı protesto edildi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap ve İslam ülkelerinden binlerce kişi, dün cuma namazının ardından, ABD Başkanı Trump’ın “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma” kararını protesto etti.

Öte yandan ilan edilen “Öfke Cuması” nedeniyle Kudüs’ün yanı sıra, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde de Filistinliler ve işgal güçleri arasında çatışmalar yaşanırken, onlarca Filistinli, işgalcilerin kullandığı gaz ve canlı mermilerden dolayı yaralandı.

Filistin Kızılay Cemiyeti, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’nın farklı bölgelerindeki ekiplerinin yaklaşık 300 yaralıyı tedavi ettiğini duyurdu.

Filistinli kaynaklar, Ramallah, el-Halil, Kalkaliye ve Beytlahim’de cuma namazının hemen ardından halk protestoları başladığını açıkladı.

Mısır

Filistin’deki protesto gösterileriyle eş zamanlı olarak, cuma namazından sonra el-Ezher Üniversitesi’nde yüzlerce kişi Trump’ın söz konusu kararını protesto etti.

Göstericiler, ABD’yi, ABD ürünlerini boykot etme ve İsrail’le imzalanan barış anlaşması yanı sıra ticari ve tarım alanındaki anlaşmaları, ayrıca Siyonist oluşum ile diğer alanlarda imzalanan bütün anlaşmaları iptal etme çağrısı yaptı.

Göstericiler ayrıca, düşman İsrail’e ve ABD’nin bu kararına karşı Arap ve İslam ülkelerine birlik olma çağrısında bulunurken, Filistin’in yanında ve İsrail sömürgeciliğinin karşısında durmak için Filistin halkına destek verdiklerini vurguladılar.

Irak

Irak’ın farklı bölgelerinde, Cuma namazının hemen ardından binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi. Gösterilerde, Trump’ın söz konusu kararı eleştirilirken, kararın bölgedeki güvenliği ve istikrarı tehdit ettiği yönünde sloganlar atıldı.

Göstericiler, Irak Hükümetinden ve Arap- İslam ülkelerinden durdukları pozisyonları açıkça ifade etmelerini talep ederken, uluslararası toplumu da Filistin halkının meşru haklarını ve başkent Kudüs’ü geri almasına destek vermeye çağırdı.

Lübnan

Yüzlerce Lübnanlının ve Filistinlinin katıldığı Beyrut’taki gösterilerde, ABD tarafından alınan karar kınandı. Ayrıca Lübnan sınırındaki Sayda vilayetinde yer alan Lübnan Üniversitesi Hukuk ve Siyaset Bilimi Fakültesi’nde Kudüs ile dayanışma duruşu düzenlendi.

Dayanışma duruşuna, birçok Lübnan ve Filistin parti temsilcileri de katıldı. Programda, Trump’ın Kudüs’ü Yahudileştirme kararını kınayan ve “Kudüs Filistin’in başkentidir” içerikli sloganlar atıldı.

Aynı şekilde Filistinli grupların, Lübnan Ulusal Hareketi’nin, Lübnan Kadın Konseyi’nin ve Filistinli Kadınlar Birliği’nin çağrısı üzerinde yüzlerce Lübnanlı ve Filistinlinin katılımıyla Beyrut’taki Mescid-i İmam Camii önünde yürüyüş düzenlendi.

Ürdün

Binlerce Ürdünlü, Amman’da Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğu yönünde sloganlar atarak Trump’ın Kudüs kararını kınadı.
Cuma namazı sonrasında Amman’daki Hüseyin el-Kebir Camii önünde düzenlenen gösteriye 20 bin kişi katıldı.

Gösteride, ABD ve İsrail bayrakları yakılırken, göstericiler de ellerinde “ABD terörün başıdır”, “Kudüs Filistin’in başkentidir” yazılı dövizler taşıdı.

Endonezya

Endonezya’da binlerce protestocu, Trump’ın aldığı kararı protesto etmek için yürüyüş düzenledi.

Cakarta’da bulunan ABD büyükelçiliği önünde ise yüzlerce kişi, söz konusu ABD kararını kınadı. Göstericiler Filistin atkısı takarken, ellerinde de Filistin bayrakları taşıdı.

Cakarta polis sözcüsü Ira Yuno, gösteriden önce yaptığı açıklamada, ABD büyükelçiliğinde güvenliğin sağlanması için yeterli personel ve devriye donanımına sahip olduklarını belirterek, gösteriye 500 ila 1000 kişinin katılmasını beklediklerini kaydetti.

Afganistan

Yüzlerce Afgan, dün Kabil’de ABD Başkanı Trump’ın kararına karşı protesto gösterisi düzenledi. Gösterilerde, ABD ve İsrail bayrakları yakılırken, “Amerika’ya ölüm! Trump’a ve İsrail’e ölüm!” sloganları atıldı.

Arap ve İslam ülkelerinin her yerinden binlerce kişi, Filistinlilerle dayanışma göstermek ve ABD’nin söz konusu adımı karşısında öfkelerini belli etmek için sokaklara döküldü.

Malezya

İktidar parti Birleşik Malay Milli Örgütü ve Malezya İslam Partisi liderlerinin öncülüğünde, Trump’ın kararına karşı yürüyüş düzenlendi.
Ayrıca binlerce kişinin katıldığı gösterilerde, ABD karşıtı sloganlar atılırken, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da da ABD elçiliği önünde Trump posterleri yakıldı.

Bangladeş

Farklı İslami gruplardan yaklaşık 300 kişi, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına karşı, dün başkent Dakka’da protesto gösterisi düzenledi.

Bangladeş Ulusal Camii önünde toplanan göstericiler, ABD karşıtı sloganlar atarak, Trump posterlerini ateşe verdi.

Türkiye

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Edirne’den Van’a Türkiye’nin birçok şehrinde sivil toplum kuruluşları ve halk tarafından protesto edildi.

İstanbul’un birçok yerinde cuma namazı sonrasında binlerce kişi söz konusu kararı kınamak üzere gösteri düzenledi. Göstericiler “Katil İsrail, işbirlikçi ABD”, “Kudüs bizimdir, bizim kalacak”, “Kudüs’e selam, direnişe devam” şeklinde sloganlar atıp tekbir getirdi. Türk ve Filistin bayrakları taşıyan grup, “Kudüs Müslümanların onurudur”, “Kudüs Müslümanların şerefidir”, “Kudüs Müslümanların istiklal ve istikbalidir” yazılı dövizler taşıdı.